Kur’an Nasıl Hatim Edilir?

Hatim okumanın sonudur, okumayı bitirmektir. Peki okumak nedir? Kur’an okuma ile ilgili üç kavram kullanır:

  • Tilavet
  • Kıraat
  • Tertil

Tilavet; seslendirmek, aktarmak demektir. Kıraat; anlayarak okumak demektir. Tertil; yüreğinden ağır ağır hissede hissede okuyabilmektir. Bu üç okumanın üçünde de anlamak esastır.

Kur’an anlaşılmadan okunsun diye indirilmiş bir değildir. Dolayısıyla anlamadan okuyarak bütün Kuran’ı baştan sona kadar okursanız, anlamadan bir okuma hatmi yapmış olursunuz. Ama asıl önemli olan Kur’an-ı Kerim’in anlaşılarak okunması ve öylece bitirilmesidir.

Anlamadan 100 tane hatim yapmaktansa, anlayarak bir hatim yapmak çok daha faziletlidir, çok daha doğrudur. Buradan hareketle şu zannedilmesin; metni önemsemediğimiz gibi bir algıya kapı aralamayalım. Anlamını bilmeden okunması ve bunun yeterli bir okuma olduğunun benimsenmesi beni son derece rahatsız ediyor. Bir şeyi okumak demek onu anlamak demektir.

Anlıyorsanız okuyorsunuz, anlamıyorsanız okumanız yeterli değildir. Bu okumaya dair yeni uygulamalar geliştirmek mecburiyetindesiniz. Anlamadan bitirmek maharet değil; anlayarak bitirmek önemlidir. Anlarsanız zaten bitiremezsiniz, bitmez, devamlı ömür boyu okumanız sürer.

Anlamaya endeksli bir okuma en doğru okuma biçimidir. Tilaveti de, kıraati de, tertili de manaya yönelik birer okuma gibi, metni ihmal etmeden, metin mana birlikteliğini gözeten okumalar bizden arzu ediliyor ve biz de bunu yapmak durumundayız.

Bu yazı 27 Ağustos 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.015 defa okundu.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*