Küçük Mutfaklar Nasıl Dekore Edilmeli?

Küçük bir mutfağım var ve bir çok mutfak eşyasını koyacak yer bulamıyordum. Hamur açmak için önce mutfağın yarısını toplamam gerekiyordu. Fırınıydı, bulaşık makinesi, mikser, katı meyve sıkacağı, çaydanlık, tencere, tava…. Hiç bir şey hiç bir yere sığmıyordu. Bu yüzden büyük bir mutfağı olan eve taşınana kadar çok istediğim mikrodalga fırını alamıyorum, çünkü koyacak yer yoktu. Yeni bir eve taşınma gibi bir imkanımız olmadığı için de eşimle planlayıp mutfağı yeniden dekore ettik.

Daha kullanışlı bir planlama ile aynı metrekaredeki mutfağı daha kullanışlı hale getirdik. Hatta şimdi eskisinden çok daha büyük gözüküyor ve bir çok boş alana bile sahip oldum. Peki küçük bir mutfağınız varsa bunu nasıl dekore etmelisiniz?

İlk önce “fazlasıyla” acımasız olmalısınız. Nadiren veya asla kullanmadığınız mutfak aletleri var mı? Hemen bunları çöpe atın ya da satın. Çok kullandığınız ve arasıra kullandığınız mutfak eşyalarını ayırın. Günlük olarak elinizin altında olması gereken malzemeleri listeleyin. Sonra elinize kağıt kalem alın ve hayalinizdeki mutfağı çizmeye başlayın. Tabi duvarlar yerinde sabit kalacak şekilde planlayın, çok masraf çıkarmayın.

Aynı metrekare içerisine daha fazla eşya sokup daha büyük gözükmesi için yapmanız gereken işlerin en başında boya geliyor. Artık mutfak dolaplarını, hatta mutfak tezgahını ve fayanslarını bile boyayabileceğiniz boya türleri var. Rich Multi Surface ile boyanması imkansız görünen her türlü yüzeyi rahatlıkla boyayabilirsiniz. Mutfağınızın daha büyük gözükmesi için daha açık renklere sahip olmanız gerekiyor. Ya da iyi bir kontrast yakalamalısınız. İşte size bir kaç örnek:

Mutfak Boyama

Mutfak Dolabı Boyama

Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır

Mutfak Dekor

Mutfak Dekoru

Küçük alanlar, geniş alanlara göre daha kolay tasarım yapılabilecek alanlar olduğu için aslında şanslıyız diyebiliriz. Demirbaş malzemelerin ve depolama alanlarının haricinde en çok akıl kullanmanız gereken nokta işleve yönelik bir dizilim olacaktır. İlk önce ihtiyacınız olan aletleri ve çalışma alanlarına sahip olduğunuzdan emin olarak işleve odaklanın. Buzdolabı, fırın, ocak ve lavabo gibi büyük seçimlerde yenilikçi aletleri kullanarak biraz yerden tasarruf edebilirsiniz.

Acımak yok demiştim. Boya ve renklere karar vermeden önce almanız gereken büyük bir karar var. Mutfak dolapları kapalı mı olmalı açık mı olmalı? Eğer mutfak dolaplarınız kapalı haldeyse bence hemen bu kapakları sökün ve atın. Açık raflar mutfak malzemelerini dizmek için daha kullanışlıdır. Ve her şey daha kolay ulaşılabilir halde, elinizin altında olacaktır. Artık küçücük mutfağınızın içinde açık kalmış dolap kapağına kafanızı vurmaktan da kurtulmuş olursunuz.

Mutfak dolaplarını açarak hem daha geniş bir görüntüye sahip olursunuz hem de ufak eklemelerle daha kullanışlı yerler kazanabilirsiniz. Üst dolapların kapakları atıldıktan sonra ilk rafın altına asılan geçme raflarla ekstra alan kazanabilirsiniz.

Manyetik tutucular ile bıçaklarınızı ve baharatlarınızı duvara kaldırıp tezgahtan da büyük bir yük kaldırmış olursunuz.

Mutfak dekorasyonu için diğer bir önemli konu ise aydınlatmadır. Mutfak Aydınlatması Nasıl Olmalı? yazımızı okuyarak konuya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*