Kravatın Tarihçesi

Kravatın ilk kez kullanıldığı tarih MÖ 3. yüzyıldır.

Kravatın Tarihi 1

O devirde yaşamış Çin İmparatoru Shi Huangdi’nin 1974 yılında açılan mezarında, boyunlarında bağların bağlı olduğu, gerçek insan boyutlarında 7500 asker heykeli bulundu.

Kravatın Tarihi 3

O vakitler erkeklerin boğazındaki ademcik kemiği bedenin en önemli merkezlerinden biri olarak kabul edilir ve yaşam enerjisinin çıkış noktası olarak görülürdü. Ve bu ilk kullanılan boyun bağlarının vücudun bu kısmını muhafaza etmek maksadıyla kullanıldığı düşünülmektedir.

Kravatın Tarihi 2

Tabi o zamanlar boyuna bağlanan bu bağın adı değildi. Değilse neydi, o kadarını da bilemiyoruz.

Yine o tarihte devreye Romalılar girdi ve soğuk mevsimlerde boyunlarını soğuktan koruyacak, bademciklerin pörtlemesine engel olacak boyun bağı kullandılar.

Kravatın Tarihi 5

Gele gele tarih 1635 yılına geldiğinde 30 yıl savaşları bütün hızıyla devam ediyordu. Fransız Kralı XIII. Louis için savaşan 160 bin şövalye ve lejyoner arasında bir grup Hırvat askerini diğerlerinden ayıran önemli bir fark vardı. Hepsi boynuna bir bağ bağlamıştı. Bu askerler savaşa giderlerken kiminin annesi, kiminin eşi, kiminin ise manitası başlarından çıkardıkları eşarpları, atkıları moralleri sağlam olsun diye uğurladıkları askerlerin boyunlarına bağlamışlardı. Ayrıca bağlarken attıklar düğümlerin bu askerleri koruyacağına inanıyorlardı. Hırvat askerler savaş boyunca bu boyun bağlarını hiç çıkarmadılar. Kadınlardan askerlere yadigar kalmış bu boyun bağları, Fransız modacıların elinde birtakım değişikliklere uğrayarak erkek giyiminde çok önemli bir aksesuar haline geldi.

Kravatın Tarihi 4

Antik çağlardan 6. yüzyılın ikinci yarısına kadar boynu ve bağrı açıkta bırakan gömlekler giyen erkek milleti, Rönesans ile birlikte yakayı keşfetti. İşte iki yakayı bir araya getirecek en şık aksesuar da kravattı.

Hırvatistan’da keşfedilen kravat Fransa’da gelişti, İngilizler tarafından dünyaya tanıtıldı ve yayıldı.

Kravat, sanayi devrimiyle birlikte modern erkek giyiminin en önemli aksesuarı haline geldi. Zaman içinde yerleşerek çoğu kimse tarafından kullanıldı ve çeşitli renkleriyle, belli görüşlerin sembolü haline geldi.

Kravatın Tarihi 6

Beyaz kravatı muhafazakarlar, kırmızı kravatı devrimciler, siyah kravatı ise liberaller taktı. Patlıcan moru üzerine sarı benekli kravatı ise kimler taktı, onu bilmiyoruz.

19. yüzyıla gelindiğinde feministler arasında da moda olan kravat, kadınların iki yakasını pek bir araya getiremedi ve kısa bir moda hevesinden sonra aldı başını yine erkeklerin boynuna gitti.

Kravat Nasıl Bağlanır?

Bu yazı 20 Mart 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 435 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*