KPSS Tercihi Nasıl Yapılır

Memurluk dünyadaki en avantajlı mesleklerden birisidir. Memur olmak ise günümüzde pek kolay değil. Bu yüzden sıkı çalışmanız gerekiyor. Çalışmanızın ardından da yapmanız gereken sınava girmek. Sınavı da başarıyla geçtikten sonra tercih aşamasına geliyorsunuz. Bu aşamada çok dikkatli olmak ve iyi düşünmek gerekiyor. tercihi yaparken yanlış tercihler yapmamanız açısından ve doğru tercih yapmanız açısından pür dikkatle işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

kpss

İlk olarak kafanızda okulu belirleyiniz. Ardından tercih aşamasına geçip, tercihinizi yapınız. Sırasıyla tercih işlemleriniz şöyle gerçekleşiyor;
İlk olarak www.osym.gov.tr adresine girip, “aday işlemleri sistemi” seçeneğine tıklayınız. Ardından hemen sağ kısımda bulunan sisteme giriş bölümüne, TC Kimlik numaranızı ve aday şifrenizi girip, sisteme giriş yapınız. Ardından sol kısımda bulunan KPSS-Tercih seçeneğini seçip, tamam deyiniz. Açılan sayfada sol üst kısımda bulunan “tercih bildir” seçeneğine tıklayınız, ardından tercih tablosu karşınıza çıkacaktır. Bu tabloda size 30 tercih yapma hakkı tanınıyor. (Her ne kadar 30 tercih hakkı sunulsa da hepsini kullanacak değilsiniz. İster 1 tercih ister 30 tercih yapabiliyorsunuz, size kalmış bir şey…)

Tercihlerinizi tabloya işlemek için yani tercih yapmak için belirlediğiniz kontenjanların 7 haneli kodlarını, “Programın Kodu” yazan kısma giriniz ve kaydet deyiniz. Kodları girdikten sonra üst kısımda bulunan “tercih listem hazır, tercih bildirme işlemine devam etmek istiyorum” butonuna tıklayınız. Ardından karşınıza ettiğiniz tercihler gelecektir. Gerekli kontrollerinizi yaptıktan sonra da yine üst kısımdan “tercih listemi kontrol ettim, tercihi bildirmek istiyorum.” Butonuna basıp, tercihinizi gönderebilirsiniz! Bu işlemlerin ardından tercihinizi tamamlamış oluyorsunuz, tebrikler!

Tercihinizi bitirdikten sonra isterseniz çıktı da alabilirsiniz. Tercihler internet ortamından yapıldığından dolayı her ne kadar insanlarda şüphe olsa da aslında böyle daha seri ve daha iyi bir şekilde tercihler gerçekleştiriliyor. Siz de hiç uğraşmadan tek tık ile tercihinizi yapabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*