Kozalak Nasıl Boyanır?

Çam kozalakları her zaman için iyi bir dekorasyon ürünü olmuştur. İsterseniz doğal hali ile kullanın, isterseniz sadece vernik – cila sürüp parlatın ya da çeşitli renklere boyayın her hali inanılmaz güzel durur. Evinizin rengine, mevsimlere, konseptinize göre kullanabilirsiniz.

İlk denemede iyi sonuç alınmayabilir. Kozalağın yapısı gereği boyanacak alan çok girintili çıkıntılı olduğu için sabır ister. Her yerine ulaşmak için ince uçlu bir fırça kullanabilirsiniz. Tabii ki en kolay boyama aracı spreydir. Ama derdi çoktur; boyayı emer, istenilen rengi tutmaz…vs. Bu yazımızda kozalak boyarken en iyi sonucu almak için uygulanan tekniklerden bahsedeceğiz.

İhtiyacınız Olabilecek Şeyler

  • Çam kozalakları
  • Sünger veya fırça
  • kağıdı rulosu
  • Makas
  • Astar
  • Sprey boya

Hazır satılan paketlenmiş çam kozalakları genellikle sizin için temizlenir, ancak bahçenizde veya ormanda düşen çam kozalaklarını toplarsanız, kir ve böcekleri gidermek için önce onları yıkayın. Hafif sabunlu suya batırın ve bir sünger veya fırça ile temizleyin. İyice durulayın ve kozalakların bir gece kurumasına izin verin. Kurutma işlemini, fırında en düşük sıcaklıkta ısıtarak hızlandırabilirsiniz.

Kozalakları elle tutarak boyamak zordur. Zaten sprey kullanacaksanız elle tutmanız imkansız. Yan olarak koymak işlemi zorlandıracağı için dik olarak tutmamız gerekiyor. Bunun için kağıdı rulosu kullanabiliriz. Roluyu ortadan ikiye keserek devrilmesini önleyebilir ve aynı anda iki tane boyama yapabilirsiniz.

Çam kozalakları çok gözenekli olduğundan boyama yüzeyi oldukça zordur ve yapısı gereği boyayı emme eğilimi gösterdikleri için boya rengini iyi tutmazlar. Fakat kozalaklara önce astar uygularsak, boya renkleri canlı kalır ve daha iyi tutunur. Aralıklara girmek zor olduğu için, fırça ile uğraşmaktansa süreceğiniz astarı da sprey olarak seçebilirsiniz.

Kozalağı tuvalet kağıdı rulosunun içine oturtun. Ardından yüzeyi beyaz olana kadar astar püskürtün.

Astar kurumaya başladığında (sıcaklık ve neme bağlı olarak yaklaşık bir saat sürer) alt tarafı açığa çıkarmak için kozalağı ters çevirin. Alt taraf için de sprey astarı kullanmaya devam edin.

Astar alt taraftan da kuruduğunda, kozalağı bu konumda bırakın ve istediğiniz renkte boya ile boyamaya başlayabilirsiniz. Kozalağa spreyi yan taraflardan sıkmaya çalışın, böylece renk her yönden çatlaklara doğru girer. Püskürtme ucunu kozalaktan yaklaşık 20 uzakta tutun ve kutuyu mümkün olduğunca dik tutun. Astar tabakası nedeniyle, rengin güzelce tuttuğunu göreceksiniz.

Boya kuruduktan sonra, üst kısmını yine ters döndürün. Bu tarafa da boya uygulayın, yine kozalağın çevresinden tamamen boyalı olana kadar her yöne dönük olarak çalışın.

Yaklaşık bir saat içinde dokunacak kadar kuru olmasına rağmen, acele etmeyin. Bir gece boyunca yalnız bırakın ve iyice kuruyup sertleşmesine izin verin.

BONUS: Kozalakların bir kaç parçasını kopartarak çiçek görüntüsü vermek için güzel bir alan oluşturabilirsiniz.

İnce bir fırça yardımı ile çiçek gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*