Köpekbalıklarının Neden Öyle Komik Adları Vardır?

Nedenlerden biri psikolojik olsa gerek: insanlar, korkularını yenmek için olanca yaratıcılıklarını kullanarak köpekbalıklarına tuhaf adları yakıştırmışlar! Hiç şüphesiz son derece matrak adlar bulmuşuz!

Mesela, bir tanesine müzik aletini andırdığı için “kemani” ya da “gitar balığı” (Bowmouth guitarfish – Rhina ancylostoma) denmiş.

Rhina Ancylostoma

Bir diğerineyse halıya çok benzediği için “halı köpekbalığı” (Tasselled wobbegong – ucrossorhinus dasypogon) adı verilmiş.

Eucrossorhinus Dasypogon

Buna karşılık, Pasifik ve Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde rastlanan bir tanesinin adı, “dikburun harhariyas”tır (Porbeagle – Lamna nasus).

Lamna Nasus

Yine de en gülüncü, bilinen en eski köpekbalıklarında olan “fırfırlı köpekbalığı”dır (Frilled shark – Chlamydoselachus anguineus).

Chlamydoselachus Anguineus

“Çörek kapan köpekbalığı”na (Cookiecutter shark – Isistius brasiliensis) gelince, adı sizi yanıltmasın: Karşınıza çıkacak olsa tir tir titrer, insafına sığınırdınız.

Isistius Brasiliensis

Gerçekten de bu hayvanın, balıklar ve memeliler üzerinde adeta pergelle çizilmiş halkaları andıran yara izleri bırakmak gibi bir alışkanlığı vardır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*