Konserve Kutusunun Öyküsü

Konserve kutusu, içine bazı işlemlerden geçirilmiş yiyeceklerin koyulduğu kapalı ve hava geçirmeyen bir kutudur. Bu kutuların içindeki yiyecekler uzun süre bozulmadan kalabiliyor. Peki bu kutuların ilk ne zaman kullanılmaya başlandığını biliyor musunuz?

Konserve Yiyecekler

Bazı kaynaklar yiyeceklerin 1770’li yıllarda Hollanda’da teneke kutularda saklandığını yazsa da konserve yapımıyla ilgili kesin bilgiler bizi 1795 yılına, Fransa’ya yönlendiriyor. İşte size konserve kutusunun öyküsü…

1795 – Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart, Fransız ordusunun tüketeceği yiyecekleri uzun süre bozulmadan saklamaya yarayacak bir yöntem bulan kişiye büyük bir para ödülü verileceğini açıkladı.

1806 – Parisli bir yiyecek üreticisi olan Nicolas Appert 1795’te bu konu üzerinde çalışmaya başladı. Uzun yıllar boyunca çok sayıda deney yaptı. Son olarak yiyecekleri bir miktar pişirdikten sonra şişelerin içine koyup ağızlarını mantar tıpayla kapadı. Sonra da bu şişeleri kaynayan suyun içine koydu. Sonuç başarılıydı. Yiyecekler bozulmamıştı.

Nicolas Appert Icat

1809 – Appert, bu yöntemle hazırladığı şişelenmiş yiyeceklerden çok sayıda örneği Napolyon’a gönderdi. Bu örnekler birkaç aylık bir görev süresince donanma askerlerince denendi. Yiyeceklerin hiçbiri bozulmamıştı.

1810 – Fransa – Nicolas Appert bulduğu yöntem sayesinde kazandığı para ödülünü Napolyon’un elinden aldı.

1810 – İngiltere – Bir İngiliz tüccar ve aynı zamanda da bir buluşçu olan Peter Durand, şişe yerine teneke kutu kullanmayı denedi. O da başarılı oldu ve İngiltere Kralı III. George’un verdiği patenti aldı.

Peter Durand

1813 – Bryan Donkin adlı İngiliz bir mühendis, ilk teneke konserve kutusu fabrikasını kurdu. O zamanlar üretim makineler olmadan insanlar tarafından elde yapılıyordu.

Yıllar içinde… – Teneke konserve kutuları dünyanın pek çok ülkesinde yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Bunun sonucunda da pek çok yerde teneke konserve kutusu fabrikaları kuruldu.

Ilk Konserve Fabrikası

1870 – İlk konserve kutuları çok kalındı. Bu nedenle ancak bir çekiç yardımıyla açılabiliyordu. Bu işi kolaylaştırmak amacıyla farklı özelliklerde konserve açacakları icat edildi. Ancak günümüzde kullanılanlara benzeyen ilk konserve açacağını adlı ABD’li bir mucit icat etti.

1956 – Kanadalı buluşçu Mikola Kondakow metal içecek kutularını kolayca açmayı sağlayan bir icat yaptı. Üzerinde bulunan küçük metal halka çekildiğinde bu kutular açılıveriyordu. Bu buluş daha sonra konserve kutularında da kullanılmaya başlandı.

Günümüz… – Konserve kutuları içeceklerden sebzelere, meyvelerden et ve balık ürünlerine kadar pek çok gıda maddesinin bozulmadan saklanması amacıyla kullanılıyor. Peki sizce konserve kutusunun öyküsü nasıl devam edecek? Haydi düşünün. Düşündüklerinizi yorum bölümünden bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*