Kola Hakkında Bilgiler

temel olarak karamel ile renklendirilip tatlandırıcı ya da şeker kullanılan kafein içeren gazlı alkolsüz içecek olarak tanımlanır.

coca-cola-ambalaj-degistiriyor2-940x470

?

Kola, TSE’nin (Türk Standartları Enstitüsü) Ekim 1992’de yürürlüğe giren TS4080 nolu standartlarına göre üretimi yapılır. Bahsettiğimiz standart 20 sayfadan oluşur ve her T.C. vatandaşı TSE Merkezinden alabilir, inceleyebilir. Bu standartın 3. sayfasında yer alan Gazozun Genel Özellikleri adlı tablonun 3. satırında gazlı içecek türlerinin bir litrede 5 gram kadar etil alkol bulunabilir diye belirtiliyor. Bu da demek oluyor ki kola ve gazozlarda 1 litrede 5 gram yada daha az miktarda alkol bulunursa üzerine alkolsüz içecek damgası basılıp TSE’ye uygundur yazılabiliyor. Kolada alkol bulunabileceğine değindik. Bir de kolanın bilinmeyen özelliklerine değinelim. Aslında bunlar çoğu kişi tarafından bilinebilir yada bilmeyenler bu yazılanların birer saçmalıktan ibaret olduğunu söyleyebilir.

Yazılanların saçmalık olduğunu söyleyenler 1,5 lirasına kıyıp bir alarak yazılanları deneyebilir.

– Bir kutu kola klozetin içerisine dökülüp 1 saat kadar bekleyip sifonu çektiğinizde klozetteki lekelerin yok olduğunu göreceksiniz. Koladaki sitrik asit klozetteki lekeleri temizleyecektir.

– Krom tamponlarda zamanla oluşan pas lekeleri için kola kullanılabilir. Tamponu kolaya batırılmış marlboro folyosuyla iyice ovduğunuzda bunu göreceksiniz.

– Elbiselerdeki yağ lekelerini çıkartmak için bir kutu kola lekeli elbiselerin üzerine dökülür, üzerine deterjan eklenilerek normal bir şekilde yıkanır. Elbisenizdeki yağ lekelerinin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

– Paslanmış bir civatayı sökmek için yine kola kullanılabilir. Kolaya batırılan bir bezi 1-2 dakika kadar paslı civataya uygulamanız yeterli.

– Kola ile arabanın camlarındaki lekeler temizlenebilir.

– Kolanın ortalama pH değeri 3,4’tür. Yani kuvvetli asittir. Bu asit insan vücudundaki kemikleri ve dişleri eritebilecek güce sahiptir.

8 yıl önce Delhi Üniversitesinde kola içme yarışması yapıldı. Birinci olan yarışmacı 8 litre kola içti ve seyircilerin gözleri önünde can verdi. Bunun nedeni aşırı karbondioksit almasıydı. Vücutta yeterli oksijen bulunmadığı için hayatını kaybetti.

Farklı bir deneyde bir şişe kolanın içerisine kırılmış bir diş atıldı ve bu diş 10 gün sonunda eridi, kola içerisinde bulunamadı. Bildiğiniz üzere insan ölümünden sonra en son kemikleri ve dişleri çürür. Arkeologlar yüzlerce yıllık kemikleri buluyorlar.

Bu yazı 10 Ağustos 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.645 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*