Kızartma Nasıl Yapılır?

Özellikle yaz aylarında ve yazlık mekanlarda akşamüstü pencerelerden yayılan o güzelim kızartma kokusuna ben bayılırım. Hele sarımsaklı yoğurtla servis edilmiş biber kızartması kokusu alırsam dayanamam. Çoğumuz kızartmanın nasıl yapıldığını az çok tahmin eder ya da bugüne kadar çok yaptığı için bilir. Ben bir de bilmeyenler için tarif edeyim.
Öncelikle ne kızartması yapmak istediğinize ve nerde kızartacağınıza karar verin. Artık fritözlerde de birçok türü kolaylıkla ve az yer kirletilerek kolayca yapılabiliyor. Daha önce patates kızartmasının nasıl yapıldığını burada açıklamıştık, şimdi de biber kızartmasından bahsedelim.

kızartma
Acı ya da tatlı, damak zevkinize göre istediğiniz kadar biberin saplarını koparıp içindeki çekirdekleri temizleyin. Daha sonra güzelce yıkayın ve bir peçete yardımıyla kurutun ki kızartma yağına attığınızda çok fazla etrafa sıçramasın ve siz de yanmayın. İsterseniz biberleri bütün olarak bırakın, isterseniz de 2 ya da 3 eşit parçaya bölebilirsiniz. Tavaya ya da fritöze koyduğunuz yağ kızdıktan sonra biberleri içine atın. Bir iki dakika sonra biraz karıştırın, biberleriniz sararıp gözenek gözenek olduğunda kızarmış demektir. Süzgeç yardımıyla biberi alın ve tercihinize göre yoğurtla servis edin. Dilerseniz bu şekilde, patlıcan ve kabak da kızartabilirsiniz.
Afiyet olsun.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*