Kırmızı Biber Nasıl Közlenir?

güzel bir lezzet, ancak közleme işlemi ve kabuklarının soyulması işin zor kısmıdır. Közlenmiş kırmızı biberlerin kabuklarını soyarken, üzerinde kabuk bırakmak ya da kabukla birlikte biberin de büyük bir kısmını soymak gibi durumlarla hepimiz karşılaşmışızdır.

Tüm biberlere uygulayabileceğiniz kolay bir yöntemle, közlenmiş kırmızı biberleri hem daha hızlı hem daha kolay soymamız mümkün.

Malzemeler:
Kırmızı biber
Zeytinyağı
Keskin bir bıçak
Fırın tepsisi
fırçası
Fırın poşeti
Yağlı pişirme kağıdı

Fırınınızı önceden ısıtın. Biberleri kesim tahtası üzerinde, sap kısmını da keserek diklemesine ikiye bölün. Biberlerin sapını ve çekirdeklerini ayırın. Biberin sapından tutup biraz yukarı kaldırarak kendinize doğru çekmeniz, sapını ve çekirdeklerini biberden ayırmanızı kolaylaştıracaktır.

Kalan çekirdekleri de parmaklarınızla alabilir veya ters çevirerek dökülmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde kestiğiniz biberleri, kesilmiş yüzleri alta gelecek şekilde yağladığınız pişirme kağıdı üzerine dizin ve yağlama fırçası ile üzerlerine bir miktar zeytinyağı sürün. Fırın tepsisini ızgaranın 9-10 santim aşağısına yerleştirin.

10 dakika sonra biberlerin kabukları kabarmaya ve rengi koyulaşmaya başlayacaktır. Kabuklar tamamen kabardığında ve yeterli miktarda közlendiğinde biberleri fırından alın. Maşa yardımıyla biberleri tepsiden alın ve fırın poşetinin içine koyup, poşetin ağzını kapayarak 15-20 dakika bekletin. Bu süre sonunda biberler dokunabileceğiniz ısıya geldiğinde kolay bir biçimde soyulmaya da hazır olacaktır.

Bu yazı 22 Şubat 2010 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 46.872 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*