Kırkayakların Kırk Tane Mi Ayağı Var?

Bizim ormanın girişinde yaşayan bir var. Bu kırkayak her sabah, hiç üşenmeden teker teker ayakkabılarını giyer. Ormanda herkesin çok merak ettiği şey ise, kırkayağın kaç tane ayakkabısı olduğudur. Kimisi “adı üstünde 40!” der, kimisi “soranlara 100 diyormuş ama” diye itiraz eder. Düşündüm, taşındım ve “bu konuya son noktayı koyalım” dedim.

İşe “?” sorusuyla başladım.

Kırkayaklar solucanlara veya tırtıllara benzeseler de aslında ne tırtıldırlar ne de solucan. Bilim insanları onları tıpkı böcekler gibi eklembacaklılar grubu içinde inceler. Ancak kırkayakların diğer eklembacaklılardan ve böceklerden en önemli farkı; vücutlarındaki halkaların neredeyse tamamının altında bir sürü taşımasıdır.

Yeni doğan bir kırkayak tam 6 vücut halkasına ve 6 bacağa sahiptir. Büyüdükçe vücudundaki halkalar ve bacaklar artar.

Geçmişte bir üşengeç insan, bu bacakları saymaya üşendiği için “olsa olsa kırk tanedir bu ayaklar” demiş. Diğerleri de onan inandığından bunlara yanlışlıkla kırkayak denilmiş. Ancak sordum soruşturdum, hiçbir kırkayağın aslında 40 tane ayağı yokmuş! Bacak sayısı türden türe değişiyormuş ve genelde 90 – 350 arasında bacakları olabiliyormuş.

En çok bacağa sahip kırkayak Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde bulunmuştur. Tam 750 tane bacak ile dünya rekorunu elinde tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*