Kilo Almak için Diyet Listesi

İdeal kilo seviyenizin altındaysanız ve sağlıklı bir şekilde kilo almayı arzuluyorsanız, sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenme alışkanlığını kazanmanız gerekmektedir. Hem besin değeri hem de kalori değeri açısından yüksek olan gıdaları tercih etmeniz, sağlıklı bir şekilde kilo almanızı olumlu yönde etkileyecektir.

Fakat sadece tükettiğiniz gıdaların kalori miktarlarını dikkate almak, ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir; çünkü her kalorinin kalitesi aynı değildir ve sağlıklı kilo için kaloriyle birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin de tam olarak alınması gerekmektedir.

kilo-almak

Diyetisyenler, kilo alma diyeti için günde fazladan yaklaşık 500 kalori olmak üzere haftalık fazladan 3500 kalori alınması gerektiğinin önemli olduğunu söylemektedirler. Hazırlanan bu besin listesinin, yaş aralığı ve genel sağlık koşullarına göre kişiden kişiye göre değişebileceğini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Yüksek kalori ve besin değerine sahip meyve ve sebzeler: İnsan vücudunun gelişimi için gerekli olan besin değeri yüksek kalorili meyve ve sebzeleri diyet programınıza eklemeye çalışın. Örneğin, 100 gr. soya fasulyesinde yaklaşık 403 kalori bulurken 100 gr. avokadoda yaklaşık 147 kalori vardır.

Hayvansal Yağlar: Balık ve et yağları gibi yüksek yağ oranına sahip olup kalori açısından yoğun değerlerde ölçülen hayvansal yağlar, insan vücudunun gelişimi için tüketilmelidir. Örneğin; 100 gr. balık yağında 910 gr. yağ bulunuyorken, 100 gr. tereyağında 900 gr. kalori bulunmaktadır.

Bitkisel Yağlar: Bitkisel kaynaklı olup yüksek kalori değerine sahip olan zeytinyağı, ayçiçeği yağı, kanola yağı, mısırözü yağı, fındık yağı ve soya yağı gibi sağlıklı yağları tüketmeye çalışın.

Kuruyemişler: İnsan vücudunun günlük enerji ihtiyacını karşılaması açısından önemli bir rol oynayan, yüksek kaloriye sahip gıda grubudur. Örneğin, 100 gr. fındık 650 kaloridir.

Şekerlemeler ve tatlılar: Karbonhidrat açısından zengin olan bu grup, kilo alımını kolaylaştıran besinler arasında yer almakta olup dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Örneğin 100 gr. baklava yaklaşık 300 kaloridir.

Peynir: Protein ve kalsiyum değerleri ile yağ oranı yüksek olan peynir tüketimi, hızlı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olur. Örneğin, 100 gr. parmesan peynirinde yaklaşık 440 kalori bulunmaktadır.

Tahin: Susamdan elde edilen tahin, hücre yapısının dostu olarak kabul edilmektedir; bu yüzden sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyenler için ideal bir besindir. 100 gr. tahinde yaklaşık 583 kalori bulunmaktadır.

Kilo Aldıran Diğer Besinler: Hindistan cevizi sütü, avokado, beyaz pirinç, susam, patates, makarna, ekmek, tereyağı, fındık yağı, margarin gibi gıda ürünleri kilo alımınızı destekler.

Bu yazı 22 Ekim 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 5.080 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*