Kevlar Nedir?

Kevlar çelikten beş kat daha güçlü sentetik bir malzemedir.

Kevlar’ı kim icat etti?

Kevlar, Stephanie Kwolek adlı Amerikalı kimyager tarafından 1965 yılında icat edildi.

Kevlar

Kevlar’ın Keşfi

Kevlar tesadüfi bir keşifti. Stephanie Kwolek; matematik, fen ve tip eğitimine ilgi duyuyordu ama moda tasarımını da seviyordu. Üniversitede kimya okudu ve büyük bir kimya şirketinde çalışmaya başladı. Yeni ve daha iyi sentetik malzemeler yapmanın yollarını arıyordu. Çok sayıda yeni malzeme üretti fakat bunların en ünlüsü Kevlar’dı.

Aslında Kwolek başka bir malzeme yapmaya çalışıyordu ancak deneyinin düşündüğü gibi gitmediğini fark etti ve o yanlışın sonunda Kevlar’ı üretmiş oldu. Kevlar’dan yapılmış kurşungeçirmez yelekler bu keşiften 10 yıl sonra, 1975 yılında satışa sunuldu.

Biliyor muydunuz?
Kevlar’dan yapılan kurşungeçirmez yelekler, icat edildiğinden bu yana 3000 polisin hayatını kurtardı.

Kevlar nasıl yapılır?

Kevlar polimer olarak adlandırılan kimyasallar grubuna aittir. Kevlar kumaşlarla birlikte dokunduğunda veya plastiklerle karıştırıldığında, onları çok sert ve sağlam hale getirir. Kevlar’a bir şey vurduğunda veya çarptığında, bu darbe etkisini geniş bir alana yayabiliyor. Bunun anlamı; darbenin veya gücün herhangi bir noktada çok sert hissedilmeyeceğidir.

Kevlar; hafif ve sağlam olmasının yanı sıra, kesilmesi ve kimyasallardan etkilenmesi çok zor bir malzemedir. Ayrıca, yangına da dayanıklıdır.

Kevlar nerelerde kullanılır?

Kevlar, keşfedildiğinden beri birçok biçimde kullanıldı. Kevlar, Mars’a gönderilen Pathfinder adlı uzay aracındaki hava yastıklarının güvenliğini sağlayan iplerin yapımında kullanılmıştır.

Kevlar; kayakları, bisiklet kasklarını, tenis raketlerini sağlamlaştırmak ve hafifletmek için de kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*