Kepekli Risotto Nasıl Yapılır?

İtalyan mutfağının leziz yemeklerinden olan risottoyu mutfağınıza taşımaya ne dersiniz? Risottonun besin değerinin yüksek olması sizi korkutmasın. ile hem fazla kilo derdinden kurtulmuş olacaksınız hem de İtalyan mutfağının bu denli zengin yemeğini rahatlıkla tatmış olacaksınız. Kepekli risottonun hazırlanması çok pahalıya mal olmayacak ve kesinlikle mutfağınıza renk katacak!

kepekli-risotto

Malzemeler
2 bardak kepekli pirinç
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 tane yeşilbiber
1 tane kırmızıbiber
1 tane kuru soğan
6 yemek kaşığı parmesan peyniri
1 yemek kaşığı margarin
Karabiber
Tuz
1 tane kesme şeker

Hazırlık bakımından ilk olarak kepekli pirinci ılık tuzlu bir suda 1 saat kadar bekletiniz. Kaynayan suda da 5 boyunca haşlayıp, süzünüz. Başka bir tencerede ise 4 su bardağı suyu güzelce kaynatıp, bekletiniz. Tabi bu arada da zar şeklinde doğramış olduğunuz soğanı zeytinyağında pembeleşene dek iyice kavurunuz. Ardından kepekli pirinci de ekleyiniz ve kısık ateşte iyice kavurunuz. Kaynattığınız sudan 1 kepçe kadar alınız, pirince aktarıp, karıştırarak kavurunuz. Tabi ki bu arada kaynatmış olduğunuz sudan azar azar eklemeye devam ediniz. Kıymış olduğunuz biberleri ve kesme şekeri de katıp iyice karıştırınız. Sonrasında 1 kaşık margarin ile permasan peynirini ilave ettikten sonra 4-5 dakika boyunca kısık ateşte pişiriniz. Sonrasında sıcak bir şekilde servisinizi yapabilirsiniz.

Kepekli risottuyu yaparken aslında farklı bir şey yapmıyorsunuz. Bizim mutfağımıza bakarak farklı bir malzeme kullanmıyorsunuz diyebiliriz. Kepekli risottonun size herhangi bir zararı olmayacak. Kepekli olması ile bünyenizi de zorlamayacak. Farklı lezzetler ile tanışmanız kültür bakımından da size çok şey katarken, sofranızı uygun fiyata zenginleştirmenizi de sağlamış olacak.

Bu yazı 03 Temmuz 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 4.125 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*