Kendin Yap – Gölge Tiyatrosu

Yapımı çok kolay bir tiyatro sahnesi… İsterseniz çocuğunuz size hayal dünyasından oyunlar oynatsın, isterseniz siz ona gösteri düzenleyin. Ailece eğlenebileceğiniz, çocuğunuzu tablet ve televizyondan uzak tutacak, anlatma becerisine katkı sağlayacak güzel bir tiyatro kuruyoruz.

Malzemeler:

Boş bir kahvaltılık mısır gevreği kutusu
Yağlı kağıt
Bant
Koyu renkli ve kalın kağıtlar
Çubuklar (Kahve karıştırıcısı, dal parçası…vs)
Işık kaynağı (masa lambası, fener…vs)

1. Adım: Kutunun kapakçıklarını açıp düz hale getirin.

2. Adım: Kutunun her yüzünde iki büyük dikdörtgen kesiniz. Eşit ve çerçeveye orantılı olmasına özen gösterin.

3. Adım: Sahne kısmını oluşturmak için yağlı kağıdı bir taraftaki dikdörtgeni kaplayacak şekilde kesin ve kutunun baskını tarafından bantlayın. Baskılı taraf iç tarafta kalıp gözükmeyeceği için bantlama işlemini de bu yüzeyden yapın.

4. Adım: Açık olan kutuyu tersi ön yüzeye (baskılı kısım içte kalacak) gelecek şekilde tekrar kutu haline getirin. Renk karmaşası olmaması için kutunun iç yüzeyini kullanmak daha iyi olacaktır.

5. Adım: Sahnemiz hazır. Şimdi dekore edebiliriz. İsterseniz sahnenin kenarlarına süsler yapabilirsiniz.

6. Adım: Gölge tiyatrosunda oynatacağımız karakterleri koyu ve mümkünse kalın (ışık geçirmemesi için) bir kağıttan kesin. Bunun için bir a4 kağıda karakter çizimi yapıp ya da internetten sevdiğiniz karakterlerin görsellerini indirip, koyu ve kalın kağıdın üzerine şablon olarak çizip kesebilirsiniz.

7. Adım: Koyu ve kalın kağıttan kestiğiniz karakterleri tutmak için çubuk gibi bir şeylere ihtiyacımız var. Evde ne varsa kullanabilirsiniz. Çocuklarınızın güvenliği için fazla keskin ve sivri uçlu şeyler kullanmayın. Ben kahve karıştırıcı olarak geçen ahşap çubuklardan kullandım. Çok ucuz ve bu tür hobi işlerinde kullanımı fazla olduğu için evde bolca var :) Evde bu tarz hiçbir şey yoksa kalın bir kartondan bir parça kesip kullanabilirsiniz.

Sahnemiz hazır, karakterlerimiz hazır. Ne eksik? Tabii ki ışık…

8. Adım: Gölgelerin oluşması için bir ışık kaynağına ihtiyacınız var. Sahnein arkasından ışığı yansıtacak bir masa lambası ya da fener kullanabilirsiniz.

Kullandığınız ışık kaynağı, açık kaldığı süre boyunca ısınabilir ve çocuğunuza zarar verebilir. Lütfen bu durumlar için önleminizi alın. Ya ısınmayan bir ışık kaynağı kullanın ya da ısınıyorsa çocuğunuza değmeyecek bir şekilde konumlandırın ve çocuğunuzun dokunmaması için bilgilendirin.

Artık odanın ışıklarını kapatıp, sadece sahnenin arkasındaki ışığı açıp tiyatro sergilemeye başlayabilirsiniz. Bol bol karakterler üretip, farklı oyunlar sergileyerek çocuğunuzu büyüleyin. Ya da bırakın o size kendi hayal dünyasından oyunlar sergilesin. İyi eğlenceler.

Bu yazı 03 Mayıs 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 8.107 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*