Kefir Nasıl Mayalanır?

Sağlığımız için çok önemli olan kefiri mümkün olduğunca evde hazırlamak en sağlıklı yöntem. Çünkü hazır kefirler kefir kültüründen üretildiği için kefir mayası ile üretilen kefirden daha az besin değerine sahip oluyor.

kefir mayası

Kefir mayalamak için;

öncelikle güvendiğiniz bir yerden kefir mayası edinmeniz gerekir. Bazı üniversitelerin gıda fakültelerinden, yerel pazarlardaki bazı aktarlardan ve bazı kefir paylaşım gruplarından kefir elde edebilirsiniz.

Plastik süzgeç, tahta kaşık, cam kavanoz.

Kefir tanelerine kesinlikle metal kaşık değdirmeyiniz. Sağlıklı kefir taneleriniz muhtemelen süt ya da su içinde bekliyordur. Bu taneleri plastik süzgeç ile süzüp cam kavanoza koyun, üzerine oda sıcaklığındaki sütü ekleyin. Kavanozun ağzını bir tülbent ya da kağıt havlu ile kapatıp lastikle sabitleyin. Kavanozu bir bez ile sarıp karanlık bir dolapta beklemeye alın.
Tatlı bir kefir istiyorsanız 24 saat, ekşi tadı yoğun bir kefir istiyorsanız 48 saate kadar mayalama yapabilirsiniz.
Kefir mayalarken kesinlikle kutu pastörize süt kullanmayın. En yüksek besin değeri keçi sütünde olduğu için mümkünse keçi sütüyle, eğer keçi sütü yoksa günlük süt ile mayalama yapabilirsiniz.kefir
Mayalanma süresinden sonra kavanozdaki kefiri plastik süzgeç ile tekrar süzün, kefir tanelerinizi hergün mayalama için kullanmayacaksanız bir miktar süt ya da içme suyu ilave edip buzdolabında bir haftaya kadar saklayabilirsiniz. Uzun süre kullanmayacaksınız dondurucuda saklayabilirsiniz.
Kalan kefir içeceğinizi buzdolabında 1- 2 gün saklayabilirsiniz.

Bu yazı 21 Mayıs 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 3.715 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*