Kedilerin Gözleri Karanlıkta Neden Parlar?

Her ne kadar gececi hayvan deyince aklımıza yarasa geliyor olsa da, kediler de onlardan pek geri kalmazlar. “Akşam yatmaz, sabah kalkmaz” lafı tam onlara göre! Gündüz bir oraya bir buraya kıvrılırlar. Uykusuzluktan gözlerini açamazlar bir türlü. Ama geceleri cin gibidirler. Çünkü doğadaki küçük kedi ve aslan gibi büyük kediler geceleri uyanık kalıp dolaşmayı ve avlanmayı severler. Geceleri dışarı çıkınca bazen bir çift parlak gözün sana doğru yaklaştığını görürsen sakın korkma. Kedidir kedi!

Kedilerin Gözleri Karanlıkta Neden Parlar

Gün ışığında insanların görme yeteneği kedilerden daha iyidir. İnsanlar 30-60 metre mesafeden bir cismi net bir şekilde görebilirken, aynı cismi kedilerin net görebilmesi için gereken mesafe 6 metredir.

Peki kedinin gözleri geceleri neden böyle parlıyor biliyor musun?

Çünkü gece dolaşmak için kedinin keskin bir göze ihtiyacı vardır. Karanlıkta avını yakalayabilmesi hiç de kolay olmaz. Az ışıkta daha net görebilmeleri için, kedilerin gözlerinin içinde bir çeşit ayna sistemi bulunur. Gelen ışık bu ayna gibi sistem sayesinde göz küresi içinde yoğunlaşır.

İşte senin gece gördüğün göz parlaması, yoğun ışığın kedinin gözünün içindeki o ayna gibi yapıdan yansıyıp geri dönmesidir. Yoksa kedilerin uzaylılarla ya da gözlerinden ışık çıkartan herhangi bir canavarla uzaktan yakından bir akrabalığı yoktur! Yoksa var mıdır? Bak şimdi aklıma takıldı. Bu konuyu da bir ara araştırsam fena olmayacak.

Kedilerin gözündeki ayna sistemi tavşanlarda da vardır. Geceleri tavşanların da gözleri ışıkta hemen parlayıverir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*