Kaymaklı Ayva Tatlısı

Şu hayatta en sevdiğim tatlıların başında ayva tatlısı gelir. Üzerine kaymak eklendiği zaman asıl tadını bulur. Çatalla değil, kaşıkla yenilmesi gereken enfes bir tatlıdır. Peki ayva tatlısı nasıl yapılır?

kaymakli-ayva-tatlisi

Ayva Tatlısı gerekli malzemeler:

3 tane büyük ayva
3-4 tane karanfil
3 bardak şeker
1 çay bardağı su
200 gram kaymak

Kaymaklı Ayva Tatlısı Yapılışı

Ayvaların kabuklarını dikkatlice soyuyoruz ve tekrar su altından geçiriyoruz. Ayvaları dikey olarak 2 parçaya ayırıyoruz ve çekirdek bölümlerini oyuyoruz. (Soyulan ayvalar kararmaması için limonlu suda bekletilir) Ayvanın çekirdeklerinden 12 tane civarında ayırın.

Geniş bir tencereye ayvaların oyuk kısımları üste gelecek şekilde dizin. Suyu, şekeri ve karanfil tanelerini ayvanın üzerine dökün. İlk 5 dakika ocağın altı en hızlı bölümde açık bırakıyoruz daha sonra ocağın altını en kısık konuma getiriyoruz. Yaklaşık 3 saat aralıksız pişirin. Burdaki püf nokta ayvaların sadece dış kısımlarının kızarması değildir, dış kısımları kadar içinin de kızarması gerekiyor.

Ayvalar tamamen kızarınca tenceremizi ocağın altını kapatarak indiriyoruz. Diyeceksiniz ki kaymak nerde?! Adı Kaymaklı Ayva Tatlısı ama kaymak kullanmadık. Durun sabredin, tatlımız iyice soğuduktan sonra kaymakları soğuk olarak üzerine koyup servise hazır hale getiriyoruz.

Diğer bir tarifimiz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*