Kaygana Nasıl Yapılır?

, çayın yanında oldukça hoş gidecek, besleyici yemeklerden birisidir. Kayganayı pek duymamış olabilirsiniz fakat lezzeti size elbet tanıdık gelecektir. Krepi andıran bir yiyecek olsa da alıntı bir yemek değildir. Osmanlı mutfağından gelen bir yiyecek olduğundan, yaparken ve yerken yabancılık çekmeyeceksiniz!

kaygana

Malzemeler:

4 tane yumurta
2 yemek kaşığı mısır unu
2-3 bardak su
1 tutam tuz
2 çay kaşığı karbonat
3-4 dal maydanoz
2 yemek kaşığı un

Bir kase alın ve yumurtaları kasede kırınız. Biraz çırpıp, unları, karbonatı ve tuzu katınız ve iyice karıştırınız. İyice yıkayıp, ince bir şekilde kıydığınız maydanozları da ilave ediniz. Yoğurma işlemini yaparken suyunu da azar azar ekleyiniz. Hamur boza kıvamına gelecektir. Bir telefon tavaya, tavanın bütün yüzeyini kaplayacak bir sıvıyağ koyunuz. Yağ kızmaya başlayınca hamurdan bir dolu kepçe alınız ve tavaya bütün olarak dökünüz. Kalınlığı ise yaklaşık 1 cm kadar olacaktır. Orta sıcaklıkta ateşte önlü arkalı bir şekilde iyice kızartınız.

Kaygana yumurtalı ve besleyici bir yemek olduğundan dolayı özellikle ramazanlarda oldukça çok tercih ediliyor. Sahurlarda kayganayı tercih ederseniz, kolay kolay acıkmazsınız. Böyle besleyici yemekleri yemeniz zorlukları da üzerinizden atacaktır. Yani ramazanda besleyici yemekleri tüketmeyi düşünüyorsanız kesinlikle kayganayı yemelisiniz. Kaygana sayesinde fazlasıyla tok hissedeceksiniz. Sadece ramazan ile kalmayıp misafirlerinize de ikram edebileceğiniz, çayın yanında oldukça iyi gidecek bir yemektir.

Bu yazı 25 Mayıs 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 4.939 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*