Karpuz Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

seçiminden anlamıyor musun? alırken hep kandırılıyor musun? Artık eve geldiğinde kabak gibi sürpriziyle karşılaşmayacak ve en iyi karpuzu kendin seçerek bir “ profesörü” olacaksın.

İyi Karpuz Nasıl Anlaşılır?

1 – Leke Kontrolü

Karpuz Seçimi 1

Karpuzdaki bu ağ gibi kahverengi lekeler, arıların çiçeğin tozlaşan kısımlarına birçok kez temas ettikleri anlamına gelir. Daha fazla tozlaşma, daha tatlı bir karpuz demektir.

2 – Sarı Nokta Kontrolü

Karpuz Seçimi 2

Karpuzun toprağa değdiği yerde oluşan sarı geniş nokta karpuz seçiminde sizi aydınlatabilir. Olgun karpuzlar her zaman beyaz değil, kremsi sarı veya turuncu-sarı lekelere sahiptir. Yani bu alan ne kadar koyu bir (beyazdan uzak) renge sahipse karpuz o kadar olgunlaşmış demektir.

3 – Büyüklüğüne Dikkat Edin

Karpuz Seçimi 3

Ne büyük ne de en küçük karpuzu seçmek daha iyidir. Ortalama büyüklükte bir karpuz seçin. Ve büyük ya da küçük de olsa mutlaka boyutuna göre ağır hissettiren karpuzları seçin.

4 – Dişi ve Erkek Karpuz Farkı

Karpuz Seçimi 4

Birçok insan karpuzların da cinsiyeti olduğunu bilmiyorlar. Örneğin, “erkekler” daha büyüktür, uzun bir şekle ve sulu bir tada sahiptir. “Dişiler” ise yuvarlak bir şekle sahiptir ve çok tatlıdır.

5 – Sapını İnceleyin

Karpuz Seçimi 5

Kuru bir sap, karpuzun olgun olduğunu gösterir. Ancak kuyruk yeşil ise, muhtemelen karpuzun çok yakında toplandığı ve olgunlaşmadığı anlamına gelir.

İlgili Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*