Karides Nasıl Yapılır?

Karides deniz mahsullerinin vazgeçilmezlerindendir. Karides tava oldukça lezzetli olmaktadır ve tadı yiyenlerin damağında kalmaktadır. Deniz mahsullerini seviyorsanız eğer, karidesi de oldukça fazla seveceksiniz. Harika bir karides tarifi ile karides artık vazgeçilmeziniz olacak!

karides-kızartma

Malzemeler
25 adet orta boy karides
Tuz
Sıvı yağ
1 bardak galeta unu
1 limon suyu
3 yumurta
1 çay bardağı un

kızartma-karides

Karideslerinizin çiğ olarak başlarını kopartıp, kabuklarını soyunuz. Ardından bıçağın ucuyla sırtını boydan boya çizip, içerisindeki siyah bağırsağı çıkartınız. Bunu da yaptıktan sonra karidesi ister bütün olarak bırakın, isterseniz de sırtından uzunlamasına doğru kesip, yaprak gibi iki taraflı açabilirsiniz. Ardından tuz ve limon suyunu karıştırıp, yumurtaları da bir kapta kırıp, hafifçe çırpınız. Un ve galetayı alıp, ayrı tabaklarda hazır tutunuz. Karidesleri de öncelikle una sonrasında yumurta ve galetaya bulayınız, karideslerin üzerine biraz da bastırarak, güzel bir şekil verebilirsiniz. Yağı kızdırınız ve sonrasında karidesleri içerisine ilave ederek, 2-3 dakika kızartınız. Sonrasında süzgeçleri çıkartınız, kağıt üzerinde yağını aldıktan sonra da servis tabağına yerleştirebilirsiniz, isterseniz karideslerin üzerine limon dilimleri ve maydanoz yaprakları ekleyip, dekor verebilirsiniz, isterseniz de sade bir şekilde servis edebilirsiniz.

ekmek-arası-karides

Karidesten oldukça fazla tat alacaksınız. Çok kızartmaya gerek yoktur, karidesi… Karidesin tadı tartışılmaz derecede güzeldir ve deniz mahsullerini sevenler, karidesi daha da fazla sevecektir. Karidesin eşsiz tadını, yukarıdakileri yaparak kolay bir şekilde alabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*