Kahvenin Tarihçesi

Kahve, insanlık tarihinde MS 1000 yılından beri bilinmektedir. Kökleri tarih öncesi Afrikasına kadar dayanan kahve ağacı, çalı boyundaki yeşil ağaççıklar halinde Etiyopya ve Kenya’da yetişmekteydi.

Nerenin Kahvesi Daha Güzel

O yılların Habeşistan’ında kahve, çalı boyunda ve her mevsim yeşil kalabilen ağaçların meyvesi olarak tarihi kayıtlara geçmiştir. Yine o yörelerde dolaşmış gezginlerin kayıtlarından edinilen bilgilere göre, bu meyveler olgunlaşmadan toplanıp kavrulduktan sonra öğütülür, daha sonra buna tuz ve yağ ilave edilerek bulamaç haline getirilip, uzun yolculuklarda yenmek üzere çeşit ekmek yapılırdı. Kısacası kırk yıl hatır süresi biçilen bu içeceğin ilk kullanılan hali ekmekti.

Kahve Haritası

Arabistan’ın Yemen bölgesinden ülkemize ve bizden de tüm dünyaya yayılan kahveye Araplar, kuvvet anlamına gelen “kaveh” dediler. Kahve bize de “Kaveh… Kave… Kahve… Kaave…” şeklinde dönüşerek gelip tiryakilikle tüketilen içecek olarak tam 500 yıldır hüpletilmektedir.

Kahve üretimi 18. yüzyılın ilk yarılarında Arabistan’da başladı. Sonra, iklimi sıcak olan, Etiyopya, Sudan ve Afrika’nın bölgelerinde yetiştirildi. Bugün ise en büyük kahve üreticisi olan ülkeler, Güney ve Orta Amerika, Afrika ve Asya’dır. Üretimdeki en büyük pay ise Brezilya’nındır.

Kahve Türleri

Seyyah ve tüccarlar sayesinde Avrupa’ya yayılan kahve asıl ününü 1683’da Osmanlıların Viyana kuşatmasından sonra elde etti ve ardından kahvehane kültürü gelişti. İstanbul’da da ilk kahvehane 1554 yılında açıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*