Kağıdın Tarihçesi

Çeşitli nebati maddelerden yapılan ve üzerine yazı yazılan ince kuru yapraklara kağıt deniliyor. Peki, ilk örneğini yapana ne deniliyor? Tabi ki Mısırlı deniliyor.

MÖ 4000 yılında Mısır’da yetişen ve adına papirüs denilen bir bitki, uygun boyutlarda kesilerek bir tahta üzerine dizilir ve ıslatılarak tokmakla dövülüp bir çeşit kağıt haline getirilirdi. Bugünkünden çok farklı olduğu halde kağıt adını papirüs kağıdından almıştır.

Papirüs

Papirüsün yanı sıra çeşitli derilerinden yapılan parşömen kağıdı da lazım oldukça imdada yetişmiş, çok dayanıklı ve uzun ömürlü bir kağıt çeşidi olduğundan bugün bile kullanım alanını muhafaza etmiştir.

İlim ve kültürün yayılmasında tarih boyunca çok önemli bir rol oynayan kağıt, değiş tokuş gibi parasal şeylerin başlangıcı olmuş, para olayının temellerini almıştır.

Her ne kadar Mısır papirüsleri bulunsa da, kağıdın ilk kez kimin tarafından yapıldığı bilinmiyor.

Yalnız şu var ki, bugünkü kağıt hamuruyla elde edilen kağıdın ilk modeli MS 105 yılında Çin’de, Tsa’i Lun adındaki bir saray görevlisi tarafından yapılmıştır.

Kendisi hiç üşenmemiş, ağaç kabukları, bez parçaları ve diğer lifli malzemeleri karıştırıp, özlü bir hamur haline gelinceye kadar dövüp, elde ettiği hamuru bir tekne içinde suyla karıştırıp ilk mekanik odun hamurunu elde etmiş ve bundan da kağıdı yapmıştır.

Kağıdın Tarihçesi

Çin’den sonra Orta Asya’ya, oradan da İran’a geçen kağıt, Çin’in dışında ilk kez Semerkant’ta kurulan kağıt merkezinde seri üretime geçti. Yakın Doğu’daki ilk kağıt merkezi ise Abbasi halifesi Harun Reşid zamanında, 754 yılında Bağdat’ta kuruldu.

Eski Kağıt Yapma

Ülkemizde de ilk kağıt fabrikası 1744 yılında Yalova’da üretime başladı. Daha sonra 1844 yılında İzmit Kağıt Fabrikası’nın temelleri atıldı. Keşfinden bugüne kadar 2000 yıl geçmesine rağmen modası hiç geçmeyen kağıt, ilerleyen teknolojiyle yerine ne konmaya çalışılırsa çalışılsın, yerini kimseciklere vermemeye acayip derecede kararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*