Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınların olmazsa olmazları olan saçlarında zaman zaman veya sürekli olarak bir dökülme meydana gelebilir. Kadınlarda saç dökülmesini 3 temel nedene bağlayabiliriz. Bunlar strese bağlı saç dökülmesi, hormonlara bağlı saç dökülmesi ve en sık karşılaşılan saçı sıkmaya, yolmaya bağlı olan saç dökülmesi.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Saç dökülmeleri arasında en kolay tedavi edilebilir olan saç dökülmesi çeşidi, kadınlarda strese bağlı oluşan saç dökülmesidir. Genel olarak bir psikologdan yardım alarak strese bağlı olan sorunlarınızı halledince bu tür saç dökülmesinde sona yaklaşmış olursunuz. Stres dolu günlerinizde saçınızın dökülmesini de stres haline getirirseniz bu tür saç dökülmesinin artacağını unutmayınız.

Kadınlarda hormonel saç dökülmesi 3 belirli dönemde incelenebilir. İlk olarak ergenlik döneminde hormonlara bağlı olarak saç dökülmesi meydana gelir. Blue döneminde karşılaşılan bu saç dökülmesinin nedeni az olarak da olsa salgılanan bir erkek hormonu olan testosterondur. İkinci olarak kadınlar gebelik döneminde saç dökülmesi yaşarlar yine hormonlarda ki hızlı değişim bu dönemde saçlarımızı etkilemektedir. Son olarak en çok karşılaşılan saç dökülmesi ise menopoz döneminde gerçekleşen hormonel saç dökülmesidir. Kadınlar menopoz döneminde en baskın hormonlarını kaybederler buna bağlı olarak da saçları dökülür.

Kadınlarda hormonlara bağlı saç dökülmesinin tam bir tedavisi yoktur. Bu dönemlerin sonunda saç dökülmesi durur. Bunun yanında saçı hormonel sebeplerle dökülen kadınlar saçlarındaki dökülmeyi saç bakımlarına özen göstererek ve yine bu dönemde oluşacak stresi önleyerek azaltabilir.

Kadınlarda en çok karşılaşılan saç dökülmesi sebebi olan saçları fazla sıkmaya ve saçları tararken yolmaya varan işlemler sonucu oluşan saç dökülmesi sonuçları en vahim olan ama çözümü de diğer tür saç dökülmelerine oranla daha kolay olan saç dökülmesidir. Bu tür saç dökülmelerinde saç bölgelerinden dökülmeye başlar. Şakaklardan dökülen saçlar kadınlarda büyük bir hayal kırıklığı yaratır. Bu saç dökülmesinde kadınlar saçlarına nazik davranmayı öğrenmeli, bağlarken ve tararken saçları çok sıkmamalıdır. Bunun yanında asla fön altında saçlarını fazla tutmamalı ve yıpranmayı engellenmelidir.

Bir dermatologdan yardım alarak daha sonra dökülen saçlarını tekrar geri getirebileceklerini unutmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*