Kadınlarda Cinsellik Takvimi

Cinsellik, hayatta insanı mutlu eden ve ilişkilerimizi besleyen en önemli kaynaklardan biri. Yaşımız ilerledikçe cinsel istekte bir azalma olmuyor. Nasıl ki her yaşın bir güzelliği varsa her yaşın da cinselliği ayrı bir güzellikte yaşanıyor. Kadınlar 20’li yaşlarda cinselliği keşfetmeye çalışırken, 30’lu yaşlarda hem kendi vücudunu ben de partnerinin vücudunu tanıyor olmanın keyfini çıkarır. 40’lı yaşlarda ise bu zevk devam eder. Kadınların kendilerini en şehvetli hissettiği gün regl döneminin altıncı günüdür. Bu döneme “dinamik faz” denilir.

20’li yaşlar: Kadınların cinsel isteğinin en aktif olduğu yaşlarıdır hatta hayatın olmazsa olmazları arasındadır. Eğer çocukken cinsel duyguları bastırılmamışsa bu yaştaki kadınlar cinsel hayatlarında aktif olurlar.

30’lu yaşlar: Cinsel uyarılma ve çekicilik açısından kadınların altın çağı olarak tanımlanır. Ayrıca kadınlık hormonu östrojenin de en sağlıklı çalıştığı dönemdir. Artık yasaklar kalkmıştır. İsteklerini, sıkıntılarını söylemekten çekinmez. Cinsel birleşme sırasında orgazma ulaşamadığında ise kendini suçlu hissetmez. Eğer çocuk yapma isteği varsa gebelik öncesi ve sonrası süreçleri cinsel yaşamı kısa süreliğine sekteye uğratabilir. Özellikle emzirme döneminde cinsel istekte bir azalma olabilir.

40’lı yaşlar: Kadınlar vücutlarını daha iyi tanımaya başlar. Partnere duyulan güven, çocukların büyümesi ve ev işlerinin hafiflemiş olması cinsel yaşamı pozitif etkiler.

50’li yaşlar: Kadınlar 50’li yaşların ortalarında menopoza girdikleri için östrojen seviyesi düşer, vajinal mukozaları incelir ve vajinal ıslanmada azalma olur. Vajinada kuruluk olur fakat cinsel istekte azalma olmaz. Bu dönemde vajina kayganlaştırıcı jel gibi ürünler kullanılabilir. Memelerinden uyarılma, dikleşme azalır. Daha seyrek orgazm yaşarlar ve orgazm süresi kısalır. Ancak menapoza girmiş kadınlarda cinsel istek tamamen yok olmaz. Kadınlar bu dönemde içine girdikleri psikolojik durumdan dolayı böyle hissedebilirler. Vücutlarının değişeceğini, kadınlık fonksiyonlarının kalmadığını düşünebilirler. Oysa ki gebelik riski tamamen kalmadığı için bu döneme cinsellikte özgürlük dönemi diyebiliriz.

İlgili Konular

Bu yazı 11 Nisan 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.956 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*