Kadınlar İçin Önemli Sağlık Testleri

Sağlıklı yaşam için bir çok hastalığın tek çözümü erken teşhisdir. Düzenli olarak check-up yaptırmakta fayda vardır. Özellikle için gerekli olan testler şunlardır;

Kadınlar İçin Önemli Sağlık Testleri

gibi testlerin yapılmasında fayda vardır.

Kolesterol Ölçümü

Kolesterol ölçümünüzü yılda belirli aralıklarda ölçtürürseniz sağlık durumunuz hakkında bilgi edinirsiniz. İyi ve kötü kolesterol olarak iki gruba ayrılır. Kolesterol ölçümünde kalp rahatsızlığınız var mı bunu öğrenmek için HDL kolesterolüne bakılır. 25 yaşına erişmiş bir bireyin ölçtürmesi gerekir.

Mamografi

30-35 yaşına erişmiş her kadının göğüs filmi yani mamografi çektirmesi gerekir. Mamografi meme kanserinin teşhis edilmesinde en önemli testlerden biridir. Ailesinde meme kanseri olan kişilerin mutlaka mamografi çektirmesi gereklidir.

Kemik Yoğunluğu Ölçümü

40 yaşının üzerindeki kadınlarda menopoz başlamaktadır. Kemik kütlesinde eksilme başlar bu durumda menopozda olunca kemik kütlesi eksilmesi hızlanmaktadır. Eğer risk taşıyor ya da tedavi görüyor ise 2 yılda bir yapılması gerekir. Normal bir kişinin ise 5 yılda bir yaptırması sağlık açısından önem taşımaktadır. Eksikliği kemiklerin kırılma riskini artırır. Menopoza girmiş kadınların, yumurtalıkları alınmış bir kadının ve ailede osteoporoz öyküsü bulunan kişilerin yaptırması gerekir.

Kan Şekeri Ölçümü

Pankreasın vücudumuzda çalışmaması şeker hastalığına yol açmaktadır. Normal bir kişide açlık ve tokluk şeker oranları 80 ve 140 olarak normal ölçü sayılır. Belirli dönemlerde kan şekeri ölçümlerimizi senede 1 defa yaptırmanızda fayda vardır. Orta yaş ve yetişkinlerde görülmekte ama günümüzde gençlerde bile görülüyor. Şeker hastalığı irsi olarak da çıkabiliyor bunun için önlem almalı ve kontrol yaptırmalıyız. Eğer ağız kuruluğu, sık idrara çıkma ve çok su içme gibi belirtiler başlamış ise ölçüm yaptırmanızda fayda vardır.

Smear Testi

Bu test 35 yaşında veya 40 yaşının üzerindeki her kadının yaptırması gereken bir testtir. Smear testi kadın rahim ağzını tarama testidir. Jinekolojik muayene ve rahim ağzı kanseri şüphesinde yapılan bir testir. Orta yaşlarda her kadın yaptırmalıdır. Yüksek risk taşıyanlar senede 1 defa, düşük risk taşıyanlar için ise 2 veya 3 senede 1 defa yapılmasında fayda vardır.

Diğer tahlillerimizde doktorunuzun ön gördüğü zaman yapılmasında fayda vardır.

Bu yazı 12 Eylül 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 316 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*