“İYİLİK” Nereden Gelir?

“İyilik” sözcüğünü, hoşumuza giden, hayatı güzelleştiren şeyler ya da insanların başkaları için yaptığı hoşluklar için kullanırız. Başkalarına karşı dürüst ve iyi davranan, sözünü tutan ve elinden gelenin en iyisini yapan insanları iyi olarak nitelendiririz. İyilik önemlidir çünkü dünyayı gerçekten de daha yaşanası bir yer kılar.

Iyilik

İnsanların kendi kendine “birbirimize karşı doğru davranış biçimi ne olmalı?” sorusunu sorduğu ilk günden bu yana, iyiliğin doğası üzerine bir tartışma sürüp gitmektedir. Eski Yunan filozofları, bugüne kadar süregelecek hakkındaki bu tartışmanın tohumlarını ekmişlerdir.

Bu filozoflar bize iyiliğin, sadece yaptıklarımızla sınırlı olmadığını, düşünme biçimimizle de ilgili olduğunu öğretmiştir. Bu da demek oluyor ki, tutumlarımız önemli çünkü eylemlerimiz tutumumuzdan kaynaklanır; o halde hepimiz nasıl yaşayacağımız ve nasıl davranacağımız konusuna kafa yormakla görevliyiz.

Yani kendimize şunu sormalıyız: Neyin iyi olduğunu düşünüyorum? Neden böyle düşünüyorum? Bir şey yapmak üzereyim; bu doğru mu, değil mi? Bu sorulara yanıt verdiğinizde, yanıtınızın diğer insanları da ikna edeceğinden emin olmalısınız; insanın kendi kendini ikna etmesi çok kolaydır!

İyi şeyler yapabilmek için iyilik üzerine düşünmek, başka insanlarla konuşmayı, farklı toplumların nasıl duşündüğünü ve neden böyle düşündüğünü öğrenmeyi, insanların bir şeyin iyi ya da kötü olduğunu düşünmesinin nedenlerini sorgulamayı gerektirir.

Bütün bunlardan çıkaracağımız sonuç şu: “iyilik”, düşüncelerimizin ve eylemlerimizin kendimiz, başkaları ve yaşadığımız dünya üzerindeki etkisine dair sorumluluk hissetmek ve sağduyulu düşünmekten kaynaklanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*