İpuçlarıyla Kolay Patates Salatası Tarifi

Bugün sizlere yapması çok kolay bir patates salatası tarifi vereceğim. Tarifi kolaylaştıran ipuçlarını da okumayı unutmayın.

Eğer daha güzel ve sağlıklı olsun istiyorsanız ev yapımı mayonez kullanabilirsiniz, evde mayonez nasıl yapılır? diyorsanız buyurun:

Patates Salatası için gerekli malzemelerde çok fazla değişiklik var. İsteğe bağlı olarak bir sürü malzeme girip çıkabilir. Mahalleye göre, şehre göre bol bol versiyonu var. Kimi yumurtalı yapar, kimi salatalıklı, kimi soğan koyar, kimi sirke… Siz yine de en sevdiğiniz malzemeyi kullanın, biz ise bizim tarifimizi paylaşalım belki beğenirsiniz.

En İyi Patates Salatası Nasıl Yapılır?

Tarifimiz oldukça klasik ve sadece birkaç düzenleme yapıldı. Ayrıca patates salatası yapmak için en iyi ipuçlarını da satır aralarında paylaşacağız.

Patates Nasıl Haşlanır?

Patatesleri fırında yapmak çok uzun süreceği için en iyisi patatesleri suda haşlamak. Yaklaşık 12-15 sürecek. 12 dakika sonra patatesleri bir çatal yardımıyla kontrol edin. Eğer çatal kolayca deliyorsa ocağın altını kapatabilirsiniz. Fazla yumuşamasına izin vermeyin, püre gibi olmasını istemeyiz, salatada büyük dilimler ve parçalanmamış halde kullanmamız gerekiyor.

Süreyi kısaltmak için ufak boy patatesler kullanın. Patatesin lezzetini arttırmak için haşlama suyuna bolca tuz ekleyin. Cömertçe tuz katabilirsiniz.

Patates En Kolay Nasıl Soyulur?

Patatesleri kontrol ettikten sonra eğer hazırlarsa hemen içi buz dolu bir kaba aktarın. 2-3 dakikalık buz banyosu kabuklarını soymak için size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Ufak bir kenarından tırnağınız ile delin ve kabuğunu çekip soyun, çiğ patates soymaktan daha kolaydır.

Soyduğunuz patatesleri salatanın içinde görmek istediğiniz büyüklüklerde kesmeye başlayın.

Daha Fazla Malzeme – Sirke, Hardal, Turşu, Yumurta ve Otlar

En başta anlattığımız gibi patates salatası kişisel bir süreçtir ve onu “mükemmel” veya “en iyi” yapan şey hakkında çok sayıda görüş vardır. Aşağıdaki tarif bizim versiyonumuzdur – sevdiğimiz her şeyi içerir – hiçbirini veya daha fazlasını eklemeyi unutmayın.

Temel Özellikler – Tarifimizin tabanı oldukça klasiktir. Yoğurt ve mayonez karışımı. Biraz daha hafifletmek için mayonezden daha fazla yoğurt ekliyoruz, mayonez ağır olabilir.

Sirke – Patatesleri haşlayıp doğradıktan sonra bir çorba kaşığı sirkeyi patateslerin üzerine serpiştirin. Sirke gerçekten patatesleri öne çıkarıyor. Tarifimizde elma sirkesi kullandık.

Turşu – Buzdolabında mutlaka ufak da olsa bir turşu kavanozu vardır.

Yumurta – Bizim için, yumurta olmayan patates salatası patates salatası değildir. Tam kıvamında haşlanmış yumurta ekstra bir kremlilik katar. Yumurta sevmiyorsanız, eklemeyin ;)

Taze Şifalı Otlar – Patates salatası için en yaygın kullanılan otlar maydanoz ve dereotudur. Biz de tarifte dereotu ve maydanoz kullanıyoruz.

Kolay Patates Salatası Tarifi

Hazırlık süresi: 15
Pişirme Süresi: 20 Dakika

Toplamda 35 dakikada harika bir patates salatası hazırlayabilirsiniz.
Tarif 6 kişiliktir.

Patates Salatası İçin Gerekli Malzemeler:

2 kilo küçük boy patates
1 çorba kaşığı elma sirkesi
Yarım bardak yoğurt
Çeyrek bardak mayonez
1/2 orta boy soğan (ince dilimlenmiş)
2-3 adet orta boy salatalık turşusu
2 haşlanmış yumurta (soyulmuş ve doğranmış)
Maydanoz
Dereotu
Tuz

Patates Salatası Yapılışı

Patatesleri haşlayıp, kabuklarını soyuyoruz. (Yazının giriş bölümünde haşlama ve kabuklarını soyma konusunda detaylı bilgileri vermiştik.) Dilimlediğimiz patatesleri bir kaba koyuyoruz ve üzerine biraz tuz serpip, bir çay kaşığı sirke katıp karıştırıyoruz.

Patates salatasının içine katacağımız soğanların çiğ tadını biraz almak için öncesinde ufak bir işlem yapmanızı tavsiye ederiz. Patatesler haşlanırken siz de bu sürede bir kaba doğradığınız soğanların üzerine sıcak su katın ve yaklaşık 10 dakika bu sıcak suyun içinde kalsınlar.

Patates ile soğanları aynı kabın içine alarak artık patates salatamızın malzemelerini katmaya başlayabiliriz.

Yoğurt ve mayonezi bir kase içerisinde iyice karıştırın.

Turşuları ince ince dilimleyin.

Güzelce haşladığınız yumurtayı da kabuğunu soyup ince ince dilimlere ayırın.

Maydanoz ve dereotunu da ince ince doğrayın.

Bütün bu malzemeleri tek kapta birleştirin. Maydanoz, dereotunu, tuz ve karabiberi de katarak iyice karıştırın. Karıştırma sırasında dikkatli olun patatesleri ezmeyin, parçalamayın, hafif hareketler yapmaya özen gösterin. Servis etmeden önce en az 20 dakika soğuması ve malzemelerin birbirine hem tat hem doku olarak kaynaşması için dinlendirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*