İnternetin Tarihçesi

Artık hayatımızın her aşamasına girmiş olan bu buluş, ilk kez 1962 yılında askeri amaçlarla Amerika’da ortaya çıktı.

Aynı yıl J.C.R. Licklider’in Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) tartışmaya açtığı “galaktik ağ” kavramı bu işin başlangıcıdır.

Galaktik Ağ

“Galaktik ağ” küresel olarak bağlanmış bir sistemle, isteyen herkesin, canının istediği yerden veri ve programlara erişebilmesini ifade eder. Licklider 1962 yılının ekim ayında Amerikan askeri araştırma projesi olan İleri Savunma Araştırma Projesinin başına getirildi. MIT’de araştırmacı olarak çalışan Lawrence Roberts ile Thomas Merrill, 1965 yılında bilgisayarların ilk kez birbirleriyle konuşmasını gerçekleştirdiler.

Internetin Tarihçesi

1966 yılında Roberts, “Arpanet” isimli projesini sundu. Bu çerçevedeki ilk bağlantı 1969 yılında dört merkezle yapıldı ve ana bilgisayarlar arasında bağlantı kurularak internetin ilk şekli böylece ortaya çıktı.

Kısa bir süre sonra herkes birbiriyle çatır çatır çetleşmeye başladı. Birçok merkezdeki bilgisayarlar Arpanet ağına bağlandı. Daha sonra ilerleyen gelişmelerle internet bugünkü şekline getirildi.

Sosyal Ağlar

Dil, din, ırk ayrımı yapmadan herkesi birbirine bağlayan internet, ülkemizde de 45 milyondan fazla insanı birbirine düğümlemekte, bağlantı koptuğu takdirde herkes sudan çıkmış balığa dönmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*