İnternet günlüğü (blog) nasıl tutulur?

Çoğu insan hayatının bir döneminde tutmuştur. Her gün yaşadığı olayları, hissettiği duygularını yazmıştır. Daha birkaç yıl öncesine kadar  “” dendiğinde aklımıza kalın bir defter ve kalem gelirdi. sadece defterde tutulurdu. Ama teknoloji ve internetin baş döndürücü bir hızla gelişmesinin sonucu olarak bazı alışkanlıklarımız  “online” alışkanlıklara dönüştü. İşte bunlardan en popüleri de “online ” yazmak oldu.

” kelimesi de ingilizcedeki  “web”  ve  “log” kelimelerinin birleşmesinden oluşan  “weblog” kelimesinin kısaltılmış halidir. Türkçe anlamı da “online günlük”tür. Ama  “” bütün dünyada kabul görmüş bir kelime olduğundan buna alternatif bir kelime üretilmemiştir.

Şimdi  “online günlük” tutmak için kullanabileceğimiz servislere bir göz atalım:

Bu servisleri iki kısma ayrılıyor. 1.Ücretli blog servisleri, 2.Ücretsiz blog servisleri.

Ücretli blog servislerini popüleritesine göre şöyle sıralayabiliriz: wordpress, drupal, movable type. Bunlara birkaç tane daha eklenebilir ama bunlar en yaygın kullanılanları. Ücretli servisleri kullanabilmemiz için host (alan adı barındırma)  ve domain (alan adı) almamız lazım.

Ücretsiz servislerden söz edecek olursak ilk akla gelen servis googleın bloggeri olacaktır. Gelişmiş özellikleri ile blogger profesyonel blogcuların (bilgili olduğu bir konu hakkında yazılar yayınlayan) bile tercihi olabiliyor. Yukarıda ücretli servisler arasında gösterdiğimiz wordpressin de blogger gibi ücretsiz versiyonu var, fakat ücretli versiyonundaki gibi tüm özelliklere sahip değil. Bunun için ücretsiz blog yazmak isteyenlere bloggeri tavsiye etmek daha doğru olacaktır.

Bunların yanında ücretsiz blog yazabileceğimiz türkçe serviler de var. En yaygın ve en popüler türkçe blog servisi olan blogcuyu örnek olarak göstermemiz yeterli olacaktır. (Türkçe blog servisi derken Azerbaycan türkçesi ile hizmet veren azeriblogu da örneklerimiz arasına katabiliriz)

İyi bloglamalar..!

blog

Bu yazı 26 Haziran 2009 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 15.880 defa okundu.

Bu yazı için 8 yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*