İnsanların Deri Rengi Neden Birbirinden Farklıdır?

Önce cildimize rengini verenin ne olduğuyla başlayalım. Cildinizde, pigment denen koyu renkli molekül kümelerini yapan özel hücreler vardır. Farklı kümelerin renkleri de farklıdır. Bu kümeler bir araya gelerek başka renkleri oluşturabilir.

Deri Rengi

Ciltte ne kadar fazla pigment üretilirse, o kadar koyu olur. İsveç’te yaşayan açık tenli insanların cildinde çok az pigment vardır. Afrika’da yaşayan koyu tenli insanların cildinde ise çok fazla pigment vardır.

İnsanların deri renginin neden birbirinden farklı olduğunu anlamak için, bu pigmentlerin ne işe yaradığına bir bakalım.

Ciltteki pigment güneş ışınlarına karşı doğal bir koruma sağlar. Güneş ışınlarında, güneşten yanmamıza, hatta cilt kanseri gelişmesine yol açan zararlı bir enerji türü bulunur. Tehlikeli güneş ışınları cilde ulaştığında, derimizdeki pigment bu ışınları tutarak zarar görmemizi engelleyebilir. Afrika’da güneş ışınları çok yoğun olduğu için, koyu ten rengi, insanları kansere karşı güçlü bir kalkan gibi korur.

Fakat hiç güneş ışığı almamak da başka türlü bir hastalığa yol açar. Vücut sağlığımız açısından gerekli olan D vitaminini üretmek için güneş ışığına gereksinim duyarız. Afrika öylesine güneşlidir ki, Afrikalıların koyu renkli derilerini geçebilen kısıtlı ışınlar bile yeterli olur.

Oysa Avrupa gibi güneş ışınlarının fazla yoğun olmadığı bölgelerde, koyu cilt D vitamini için gerekli güneş ışığının alınmasına engel olabilirdi. Neyse ki ataları Avrupalı olan insanlar açık tenlidir. Açık tenli Avrupalılarda cilt kanserinin Afrikalılardan daha fazla görülmemesinin nedeniyse, Avrupa’da daha az güneş ışığı olmasıdır.

Bu yazı 11 Ağustos 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.921 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*