İlk Kitabı Kim Yazdı?

Bu o kadar uzun zaman önceydi ki, ilk kitabı yazanın kim olduğunu kimse bilmiyor. Bu sorunun yanıtı bir sır. Ama size ilk kitaplar hakkında bir şeyler anlatabilirim.

Eski Kitap

Bir kere, ilk kitaplar kağıttan yapılmıyordu. Çin’de, çok çok uzun zaman önce kitaplar bambu ağaçlarından elde edilen kamışlardan yapılıyordu. Bu kamışlar iple birbirine bağlanırdı. Sonra da insanlar kamışlar üzerine yazı yazardı.

Yazılar sağdan sola ya da soldan sağa değil, yukarıdan aşağıya doğru yazılırdı. Kağıdı ilk yapan kişi Cai Lun idi.

Cai Lun

Cai Lun, uzun etek giyen, saçını atkuyruğu yapan Çinli bir adamdı. Paçavralardan ve eski giysilerden kağıt yapardı. Yani Cai Lun, bir kenara fırlatıp attığınız tişörtünüzden defter yapabilirdi. Şaka yapıyorum elbette. Ama siz yine de tişörtü bir kenara fırlatıp atmak yerine çamaşır makinesine atın.

Çinliler, çok bilge biri olarak kabul ettikleri Konfüçyüs adlı yaşlı adamın ağzından çıkan her sözü yazmak istiyorlardı, böylece söylediklerini hatırlayabileceklerdi.

Konfüçyüs’ün bütün sözleri her biri insan boyunda, elli devasa taşın üzerine kazıldı. Bugüne kadar yazılmış en ağır kitaptır bu. Yazılması sekiz yıl süren bu kitabı iki yüz kişi taşıyabildi.

İlk büyük kütüphane ise Mısır’da inşa edildi. Bu kütüphanedeki kitapların sayfaları yoktu; bunlar, parşömen adı verilen rulolar halinde saklanan kağıtlar üzerine yazılmıştı. Kocaman tuvalet kağıdı rulolarına benzer kitaplardan oluşan bir kütüphane hayal etmeye çalışın.

Günün birinde kütüphanede yangın çıktı ve kitapların hepsi kül oldu. Korkunç değil mi?

Siz siz olun, kitaplarınızın başına böyle bir şey gelmesine izin vermeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*