İlk Evcil Hayvan Hangisidir?

Etinden, sütünden, yününden, yumurtasından faydalanılan hayvanlar hiç şüphesizdir ki ilk evcilleştirilen hayvanlar olmuşlardır.

Evcilleştirme

Peki ilk evcil hayvan hangisidir? Yani evimize sokup, sevdiğimiz ilk hayvan sizce hangisidir? Büyük ihtimalle bir köpek olduğunu söyleyebiliriz.

Köpekler binlerce yıl, hatta kimilerine göre 40 bin yıl önce insanlarla birlikte yaşamaya başladı. Belki de o zamanlar, avlanan ve yiyecek toplayan kabilelerin etrafında başıboş sokak köpekleri gibi dolanıyorlardı. Belki de insanlar bazı köpeklere evcil hayvanları gibi davranıyor, onlar da av sırasında insanlara yardım ediyordu.

Köpeklerin Evrimi

Bildiğimiz ilk evcil köpeklerden biri, 10 ila 12 bin yıl önce şimdiki İsrail’de, bir insan mezarına gömülmüş olan bir köpek yavrusudur. Aynı mezarda eli köpek yavrusunu okşarmışçasına onun üzerinde olan bir kadın da bulunmuştur. Belki de köpeğin cennette ya da öte dünyada kendisine arkadaşlık etmesini istemiştir.

Eski Mısır Köpek

Eski Mısırlıların da evcil köpekleri vardı. Üzerlerinde isimlerinin yazılı olduğu lahitlerde bu köpeklerin resimlerine rastlıyoruz. O dönemde köpeklere Abanoz, Kara, İrikıyım gibi isimler verilirdi. Romalılar da köpek besler, onlara İnci, Bebek, Minik, Mengene gibi isimler verirlerdi.

Kediler büyük olasılıkla Neolitik çağda, tarımın ortaya çıkışından sonra insanlarla birlikte yaşamaya başladı. Evcil olduğunu söyleyebileceğimiz ilk kedi yaklaşık 9 bin yıl önce, şimdiki Kıbrıs adasında kendi küçük mezarına gömülmüştür. Kedinin mezarının yaklaşık kırk santimetre ötesinde bir insan mezarı bulunmuştur. Kedi büyük olasılıkla o kişiye aitti.

16 1

Eski Mısırlılar kedileri evcil hayvan olarak besliyordu; o dönemin kedi severlerinden birinin kim olduğunu biliyoruz. III. Baket adlı bu kişi yaklaşık 4 bin yıl önce yaşamıştı. Lahdinin üzerinde bir sıçanla yüz yüze gelmiş bir kedi oyması vardır! İkisi de yaklaşık aynı boyutlardaymış gibi göründüğüne göre ya kedi çok küçükmüş ya da sıçan çok büyük.

Eski Yunanlar ve Romalılar da kedilerle ilgili oymalar, resimler ve mozaikler yapmıştır. Fakat bunların üzerinde kedilerin isimleri yazmadığı gibi, eski Mısırlıların kedi oymalarının da çoğunda isim yoktur. Dolayısıyla bu hayvanların adını bilmiyoruz.

Bu yazı 21 Mayıs 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.578 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*