İlginç Sporlar

Dünyanın farklı yerlerinde insanlar birbirinden ilginç sporlar yapıyor. Kumların üzerinde sörf yapanlar mı istersiniz, bataklıkta yüzenler mi, özel giysilerle gökyüzünde uçanlar mı?

Kim Demiş Bataklıkta Yüzülmez Diye!

Birleşik Krallık’ta, Galler’de bulunan Llanwrtyd Wells adlı kentte her yıl Ağustos ayında “Şnorkelle Bataklıkta Yüzme Şampiyonası” düzenleniyor. Dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda kişi yarışlara katılmak için buraya geliyor. Yarışmacılar çok derin olmayan ancak bataklık bitkileri ve yosunlarla dolu bir kanalda yüzüyorlar. Üstelik kanaldaki su çamurlu ve bulanık. Yarışmacılar yüzerken , palet ve şnorkel kullanıyorlar. Bu yarışta kulaç atmak yasak! Yaklaşık 55 metre uzunluğundaki kanalda yalnızca bacaklarını kullanarak sırayla yüzüyorlar. Bitişe en kısa sürede ulaşan yarışmacı yarışı kazanıyor.

Uçan Sincap Gibi Havada Süzülmek


Uçan sincapları bilir misiniz? Bu hayvanların vücudunda fotoğrafta gördüğünüz gibi ön ve arka ayaklar arasında üzeri kürkle kaplı ince bir deri bulunur. Bu deri sayesinde kendilerini yüksekten aşağı bıraktıklarında süzülerek inebilirler. Bu sincaplardan esinlenilerek geliştirilmiş bir spor var. Bu sporu yapanlar özel bir tulum giyerek kendilerini dağların dik yamaçlarından aşağı bırakıyorlar ya da uçaktan atlıyorlar. Giydikleri tulum hava geçirmeyen bir kumaştan yapılıyor. Ayrıca bir de paraşüt takıyorlar. Atlayış sırasında kollarını ve bacaklarını açıp rüzgarın yardımıyla kilometrelerce süzülüyorlar. Uçuş sırasında gidecekleri yönü vücut hareketleriyle belirliyorlar. Yere yaklaştıklarında da paraşütlerini açıp güvenli bir şekilde iniyorlar.

Sörf Tahtası ve Kum…
İşte Kum Sörfü İçin Gerekli Olanlar…

Denizde dalgalar üzerinde sörf yapıldığını hepimiz biliriz. Peki ya hiç kumda sörf yapıldığını duymuş muydunuz? Kum sörfü özel bir sörf tahtasının üzerinde ayakta durulup kum tepeciklerinden aşağı doğru kayılarak yapılır. Kum sörfçüleri bu sörf tahtasının üzerindeki bantlara ayaklarını geçirip sabitlerler. Böylece sörf tahtası ayaklarının altından kayıp gitmez. Kaymadan önce sörf tahtalarının altına “parafin” adı verilen bir madde sürerler. Bu madde sörf tahtasının kumda daha kolay kaymasını sağlar.

Müzik ve Spor Bir Arada

İşte voleybola çok benzeyen bir spor. Bossaball adı verilen bu spor voleyboldaki gibi bir fileyle ikiye ayrılmış dikdörtgen şeklindeki oyun alanında yapılıyor. Yine karşılıklı oynayan iki takım var. Ancak sporcuların üzerinde bulunduğu alan şişme bir platform. Üstelik bu platformun üzerinde iki de trambolin bulunuyor. Takımlar topu karşı takımın alanında zemine değdirerek puan toplamaya çalışıyor. Elbette bir yandan da topun kendi alanlarında yere değmesini önlemeye çalışıyorlar. Maçlarda her takımdan bir oyuncu trambolinin üzerinde, diğerleri de şişme platformda duruyor. Oyuncular vücutlarının her yeriyle topa dokunabiliyorlar. Ayrıca oyun sırasında zıplayarak havada takla bile atabiliyorlar. Bu sporda karşılaşmalar Brezilya’ya özgü bir müzik türü olan samba eşliğinde yapılıyor.

Tekteker Üzerinde Hokey

Hokeyin pek çok çeşidi var. Bunlardan biri de tekteker üzerinde yapılıyor. Oyuncuların ellerinde de hokeyi sopasına benzer sopalar bulunuyor. Maçlar beşer kişilik iki takım arasında yapılıyor. Oyuncular hem tekteker üzerinde dengede kalmaya hem de küçük bir topu bu sopalarla yönlendirerek karşı takımın kalesine sokmaya çalışıyorlar. Maçı en çok gol atan takım kazanıyor.

Rüzgar Essin, Blokartlar İlerlesin

Blokart adı verilen bu üç tekerlekli araçlar tıpkı birer yelkenli gibi rüzgar gücüyle hareket ediyor. Ancak onlar suda değil karada gidiyorlar. Blokartlar ön tekerleklerine bağlı bir direksiyonla yönlendiriliyor. Hızları saatte yaklaşık 100 kilometreye ulaşabiliyor. ABD, Avustralya, Japonya ve Hollanda gibi pek çok ülkede blokart yarışları yapılıyor. Bu yarışlar genellikle bol rüzgarlı açık alanlardaki pistlerde yapılıyor. Pistte bitişe ilk ulaşan sporcu yarışı kazanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*