İkametgah Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Yeni bir yere taşındığınızda başınıza ister istemez dertler açılıyor. İlk yapmanız gereken taşındıktan sonra kesinlikle adres değişikliği yapmak olsun. Yoksa para cezasıyla karşılaşabiliyorsunuz. Bu rakamlar ciddi anlamda sizi etkileyebilir. İkametgah adres değişikliği önemli bir işlem olduğundan dolayı fazla geciktirmemeniz önerilir.

İlk olarak yeni evinizin adresini gösteren adınıza ait bir fatura, noterden tasdikli kira sözleşmesi veya abonelik sözleşmesini edininiz. Ardından bu doküman ile İlçe Nüfus Müdürlüğüne gerekli başvuruyu yapınız. Görevli memurun size vereceği belgeyi alınız ve bu belgeyi yeni taşındığınız yerin muhtarına götürünüz. Muhtar size Form C belgesi verecektir, bu belgeyi de alıp, bina yöneticinize veriniz.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

İkametgah adres değişikliğini eğer en geç 20 iş günü içerisinde yapmazsanız 390 TL para cezasına çarptırılabiliyorsunuz. Eğer gerçeğe aykırı bir adres beyanında bulunursanız da 782 TL para cezasına tabi tutuluyorsunuz.

Zaman konusunda dikkatli davranmak şart yoksa para cezaları gerçekten can yakacak türden… Yeni taşındığınız için illa ki bir yerde ikametgahınız istenecektir, bu yüzden erken yaptırmanız size bir avantaj sağlayacaktır. Erkenden ikametgah değişikliğinizi yaparak ne cezayla ne de bir başka sorunla uğraşmaktan kurtulun.

Bu yazı 10 Temmuz 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 5.360 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*