Hızlı Ve Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Yazın gelmesiyle birlikte bir anda kendimizi kışın aldığımız kiloları vermek için hummalı bir çabanın içine atıyoruz ve bu sabırsızlık bizi tek yiyecekli sağlıksız diyetlere yöneltiyor.

Oysa bu diyetler vücudumuzda ki yağlardan bizi kurtarmıyor. Sadece vücudumuzda sıvı kaybına neden oluyor ve yazın daha deniz kenarında kendimizi atamadan o kiloları geri almış oluyoruz. Üstelik daha da kötüsü metabolizmamıza ciddi anlamda zararlar veriyor. Halbuki ihtiyacımız olan yağlar, proteinler, lifler, vitamin ve minerallerden yeterli miktarda aldığımız, sağlıklı, dengeli bir beslenme düzeni ile bir kaç ayda stressiz 12-15 kilo verebiliriz.

Bahar geldi kendimizi dışarı atmanın havaların ısınmasıyla daha fit, zinde ve enerjik hissetmenin tam zamanı.

Sağlıklı beslenmeye başlamak için bahar mevsimi muhteşem bir fırsat, zira baharın gelmesiyle etrafın renklenmesi ve tezgahlarda yerini alan sebze ve meyveler, müthiş teşvik edici oluyor.

Ben de bunun için bir araştırma yaptım ve her uzmanın zayıflamak ve dengeli beslenmek için önerdiği şeyleri bir araya getirdim. :)

Öncelikle motivasyonunuzu her zaman yüksek tutun ve yaş, cinsiyet, boy gibi kriterlerle oluşturulmuş olan ideal kiloya ulaşmaya çalışın. Daha sonrasında ise düzenli beslenme alışkanlığını devam ettirerek mevsimsel kilo değişimine izin vermeyin.

İşte o harika sağlıklı beslenme önerileri;

1. Haftada 3 gün balık, 2 gün baklagil ve 2 gün kırmızı et yiyin.

2. Zayıflamak için (ve berrak bir cilt için) 2 – 2,5 litre su için.

3. Yemeklere tuz katın fakat sofraya tuzluk getirmeyin.

3. Günlük olarak 3-4 dilim ekmekten daha fazla yemeyin ve mümkünse daha doyurucu olan tam buğday veya çok tahıllı ekmekleri tercih edin.

4. Makarna bulgur pilav patates gibi fazla karbonhidrat içeren yemekleri haftada iki gün yemeye çalışın ve hızlı bir şekilde yağa dönüşmemesi için yanında protein (Makarna, yoğurt gibi) tüketin.

5. Eğer canınız tatlı isterse haftada bir olmak üzere 16:00 – 17:00 arası tüketin.

6. Aşırı aç hissettiğiniz zaman protein ağırlıklı beslenin; et, tavuk, balık gibi besinler tüketin. Unutmayın ki açlık kan şekerinin düşmesinin sonucudur bu gibi protein ağırlıklı yiyecekler kan şekerinizi düzenleyerek hem açlık hissinizi bastıracak hemde hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır.

7. Her gün aynı saatte yemek yemeye dikkat edin. Düzenli ve saatinde yemek yediğimizde metabolizmamız daha hızlı çalışır.

8. Günde iki fincan kahve tüketebilirsiniz fakat daha fazla değil.

9. Mutlaka haftada 5 gün 30-40 dakika yürüyün veya egzersiz yapın.

10. Gün boyu iki farklı bitki çayı için. Özellikle yeşil çay size kilo verme konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

11. Yemeklerinize acı biber katın. Acı biberin içinde ki maddeler hızlı yağ yakımında oldukça etkilidir.

12. Sigarayı mümkünse bırakın, alkolü azaltın.

13. Sabahları güne kocaman bir bardak su içerek başlayın.

14. Uyku düzeninizi oluşturun. Günde 8 saatten fazla, 6 saatten az uyumak metabolizmamızı yavaşlatır.

15. Doğru nefes almayı öğrenin. Doğru nefes teknikleri ile hem zihnen hem de bedenen içinizde oluşturduğunuz denge; kilo vermenizi kolaylaştırır, açlık duygunuz hızla azalır. Her sabah veya akşam on dakikalık nefes egzersizleri yapabilirsiniz.

16. Ana ve ara öğünleri atlamayın. Meyve ve kuruyemişler ile ara öğünlerinizi sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz.

17. Sağlıksız abur cuburlardan uzak durun.

18. Detoks çaylarını ve tariflerinizi hayatınıza bir an önce sokun.

Burada yer alan öneriler sağlıklı yetişkinler içindir. En doğrusu beslenme uzmanı ve hekim kontrolünde size özel planlanmış tedavidir. Herhangi bir sağlık probleminiz varsa, hekiminize danışmadan uygulamayın.
Bu yazı 06 Nisan 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.999 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*