Her Şey Bağlantılıdır

Toprağın bir suyolu ağıyla sayısız adaya bölündüğü Orinoco Deltasında yaşayan Varau kabilesi dünyayı düz görür; yeryüzü, su ile gökyüzü arasında dar bir kabuktur. Varlık Yılanı Hahuba’nın – bütün canlı şeylerin büyükannesi – dünyanın etrafında dolaştığına ve gelgit hareketinin onun nefesi olduğuna inanırlar. Eskiler olarak bilinen çeşitli tanrıları dünyanın dört köşesinde kutsal dağlarda yaşar; dünyanın tam ortasında da Varaular hayatlarını sürdürür. Tanrının birinin özel koruması altında köylerdeki tapınak kulübelerinin içinde, tanrının ikamet ettiği kutsal bir kaya da bulunur.

Bağımlılık

Varau tanrıları, insanların onları adaklarla, özellikle tütün içerek beslemelerine bağlıdır; bunun karşılığında, sağlık ve yaşam bakımından da Varaular tanrılara bağlıdır. Tanrılarla ömür boyu süren bu bağ bebek doğar doğmaz kurulur. Çocuğun ilk ağlama sesinin, doğudaki Köken Tanrısı Ariawara Dağına gittiği söylenir; bunun karşılığında tanrı da bir hoş geldin çığlığı gönderir. Bir bebek doğduktan hemen sonra, Varlık Yılanı Huhuba yeni doğanı kucaklamak için köye hoş bir meltem gönderir. O noktadan itibaren bebek, Varau günlük yaşam ağını oluşturan doğa ile doğaüstü arasındaki karmaşık dengenin parçası olur.

Varau mitinde Güzel Tüylü Kuşun çocuklara doğaüstü koruma sağladığına inanılır.

Kısaca

İnananlar – Varaular

Ne zaman ve nerede? – MÖ 6000’den itibaren; Orinoco Deltası, Venezuela

Tarihöncesinden – Varaular Latin Amerika ovasında en büyük yerli gruplardan biridir.

16. yüzyıl – Avrupalılar Varau halkıyla ilk kez karşılaşır ve onların yerleşim yerlerini Venedik’teki benzer yapılarla karşılaştırıp, Venezuela (İspanyolca “Küçük Venedik” demektir) adını verir.

1960’lardan itibaren – Bölgede çevresel bozulma yerel balıkçılığı etkiler ve kabile mensupları kentlere göçer; bazıları Katolikliğe geçer.

2001 – Orinoco Deltasında 36.000’den fazla Varau’nun yaşadığı kayıtlara geçirilir.

Kutsal Bir Mekan İnşa Edebiliriz

Bu yazı 12 Eylül 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.850 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*