Hediyenin Tarihçesi

17. yüzyılda Avrupa’nın olayına bakışı, dışarıdan “Ay çok hoş!”, içerden ise “Aman ne boş!” şeklindeydi ve bu olayın başlangıcının Roma’nın ilk krallık dönemlerine denk geldiği sanılmaktadır.

Hediye Paketi

O vakitler ormandan mine çiçeği toplanır ve krallığın kalburüstü yöneticilerine gönderilirdi. Sonra bu çiçeğin dallarından bitki çayı yapılır ve soğutmadan içilirdi.

Zaman geçtikçe hediye çeşitleri de arttı ve hediye paketine incir, hurma ve bal eklendi. Daha sonra işler değişti ve üst tabakadan bu insanları bal, hurma gibi hediyeler kesmemeye başladı. Altın dolu testiler falan beklemeye başladılar.

Bir süre sonra Roma kilisesi çok tanrılı dönemi hatırlatan her şeyin yasaklanmasını istedi ve bu hediye olayına da gıcık kaptı. Fakat Hristiyanlık yerleşirken hediye kavramı da işin içine sızdı. Doğum günleri, yıl dönümleri, Noel ya da yılbaşı hediyeleri zaman içinde sosyal bir zorunluluk olarak kabul edilmeye başlandı.

İslam kültüründe ise birbirini hatırlamak, memnun etmek, sevgiyi göstermek adına yapılan hediyeleşme adeti önemini daima korumuştur.

Bu yazı 05 Mart 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 438 defa okundu.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*