Hayvanların Uyku Süreleri

Uyku bizim için olduğu kadar başka birçok hayvan için de vazgeçilmez. Ancak hayvanların uyuma biçimleri ve süreleri çok farklı. Bazıları günün çoğunu uykuda geçirirken bazıları gün içinde çok kısa sürelerle birçok kez uyuyor. Bazıları uçarken, bazıları tek ayak üzerinde dururken uyuyor. Bazıları gündüz uyuyor, bazıları da gece. Gelin hayvanların uykuyla ilgili ilginç özelliklerini birlikte keşfedelim.

Hayvanlar uyurken kalp atışları ve soluk alıp verişleri yavaşlar. Ayrıca beyin etkinlikleri de değişir. Çoğu sürüngen ve balık türünün uyuduğu biliniyor. Bazı türlerinse uyuyup uyumadıkları henüz tam olarak bilinmiyor. Bu hayvanların uykularının bizimkinden farklı olduğunu düşünülüyor.

Hayvanların uyuma süreleri farklı farklıdır.

Örneğin yarasalar günde yaklaşık yirmi saat uyurken, zürafalar günde yaklaşık iki saat uyur.

Uyuyan Kaplan

Kaplanlar günde yaklaşık on altı saat, sincaplar on beş saat, tavşanlar on bir saat, atlar üç saat uyur.

Uyuyan Fil

Yetişkin filler genellikle geceleri uyur. Fillerin uyuma süreleri günde toplam dört saat kadardır. Yavru filler gündüzleri de kısa süre uyur. Yavru filler uyurken sürüdeki yetişkin filler onların çevresinde bir çember oluşturur. Böylece yavruları olası tehlikelerden korurlar.

Uyuyan Kutup Ayısı

Kutup ayıları genellikle günde yedi sekiz saat uyur. Yazın uyurken karın ya da buzun üzerine yüzüstü yatarlar. Kışınsa karda açtıkları oyuklarda uyurlar. Böylece kar fırtınalarından korunurlar.

Yunuslar günde sekiz on saat uyur. Uyurken ara ara su yüzeyine çıkıp soluk alırlar. Bu hayvanlar bir gözleri açık uyur. Böylece çevrelerinde olup bitenleri fark edebilirler. Bu da tehlikelere karşı hazırlıklı olmalarını sağlar.

Yarasalar günde yaklaşık yirmi saat uyur. Bu hayvanlar mağara tavanlarında ve ağaç dallarında uyur. Bu sırada baş aşağı asılı olarak dururlar.

Kuşlar gün içinde birçok kez kısa süreli olarak uyur. Bazı kuşlar bir gözü açık uyur. Böylece çevrelerinde olup bitenleri fark edebilirler. Bu da tehlikelere karşı hazırlıklı olmalarını sağlar. Ebabiller neredeyse sürekli uçar. Genellikle uçarken uyurlar. Yalnızca üreme dönemindeyken yuvalarında uyurlar.

Uyuyan Flamingolar

Flamingolar genellikle tek bacaklarının üzerinde uyur. Uyurken boyunlarını geriye doğru çevirip gagalarını tüylerinin arasına sokarlar.

Uyuyan Koala
Koalalar günde on sekiz ile yirmi iki saat arasında uyur. Bu hayvanlar okaliptüs ağaçlarında yaşar ve günün büyük bölümünü ağaçlarda uyuyarak geçirir.

Bazı hayvanlar yılın soğuk aylarını uyuyarak geçirir. Kış uykusu adı verilen bu uyku, bildiğimiz anlamda bir uyku değildir. Bazı vücut işlevlerinin yavaşladığı bir durumdur. Kış uykusu, hayvanların kışın daha az yiyecekle yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*