Hayvanlar Rüya Görür Mü?

Gökyüzünden bir alev topu üstümüze doğru geliyordu. Bir meteordu bu! Yaydığı sıcaklık her tarafı çöle çevirmişti. Herkes telaş içinde, çığlıklar atarak oradan oraya koşturuyordu… Bu bir dinozorun gördüğü son olabilir. Acaba bütün rüya görüyor mudur? Hemen önlüğümü giydim ve laboratuvarımda aldım soluğu. Araştırmalarıma göre, uyumayan hayvanlar olduğunu fark ettim. Mesela balıkların gözleri devamlı açık. Resmen uyumuyor ya da uyuyorlarsa ayakta uyuyorlar! Yani şekerleme gibi bir şey onlarınki.

Balıklar gözleri açık bir şekilde uyurlar çünkü göz kapakları yoktur.

Memeli hayvanlar, özellikle de kedi ve köpeklerin bir güzel uyuyup rüya gördüklerine sen bile şahit olmuşsundur. Derin uykudayken hırlamaları, mırlamaları ve hatta bazı kedilerin sanki kovalarmış gibi patilerini oynatması onların rüya gördüğünün önemli işaretleri.

Filler hem ayakta hem de oturarak uyuyabilirler.

Fakat tam olarak ne gördüklerini dışarıdan izleyerek anlamak mümkün değil. Her hayvan bizimle iletişim kurmuyor ki bize rüyasını anlatıversin.

Zürafalar günde bir saat uyur! O uykuda da 10-15 dakikada bir uyanırlar. Bir gördüğünde sana alık alık bakıyorsa uykusuzluktandır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*