Hayır kelimesi yerine ne kullanmalıyım?

Bebeğiniz hareketlendikçe, gelişimini sürdürmek için daha meraklı bir hal alır. Bu merak bazen onun için tehlikeli, bazen de sizin için yorucu olabilir. Bu gibi zamanlarda bebeğinizi uyarmak için “hayır” kelimesini kullanmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bilinen en hızlı ve kolay ket vurucu yöntemdir.

Bebek Hayır

Kişisel gelişim uzmanlarının tespitlerine göre; bir bebek – çocuk yetiştirilirken, duyduğu “hayır” kelimesi sayısı, onun gelecekteki başarı yüzdesini belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Elbette ki hayır kelime sayısı başarı yüzdesiyle ters orantılıdır. Ne kadar çok “hayır”, o kadar AZ “cesaret – girişimcilik – öz güven” demektir.

Bu doğrultuda nasıl hareket etmeliyiz? Bebeğimizi nasıl yönlendirmeliyiz?

Evimizin tüm dekorunu baştan aşağı bebeğimize göre düzenlesek, tüm tehlikeli objeleri ortadan kaldırsak dahi; gittiğimiz ortamları kendimize göre düzenleyemeyiz. Elbetteki “hayır” kelimesinin anlamını da bilmeli ve siz de kullanmalısınız. Ancak; sadece bebeğiniz için tehlike arz eden durumlarda kullanmanızı öneririz.

Ona alternatif olarak, farklı bir yol gösterin:

Örneğin kitaplığınızı dağıtmaya, kitaplarınızın sayfalarını buruşturup yırtmaya bayılacak ve bunu sürekli yapmak isteyecektir. Buna yeltendiğinde; “hayır” demek yerine, kitaplıkta onun için bulundurduğunuz, ay veya yaş gelişimine uygun bir kitabı çıkarıp birlikte inceleyebilirsiniz. Böylelikle, öğrenmede en etkili yöntem olan uygulama yöntemi ile de ona doğruyu öğretmiş olursunuz. Bu sayede ne cesareti kırılır, ne de öz güveni azalır.

Bebek Kitap

Dikkatini başka tarafa dağıtın:

Bebeğe, yapmasını istemediğiniz bir konuda, “hayır” demeden önce, onun ilgisini başka bir şey üzerine çekmenin keyfini yaşayın. Örneğin; cam ve tehlikeli bir nesneye doğru yöneldiğinde, siz eline metal bir çay tabağı verip ilgisini dağıtabilirsiniz. Ya da çıkardığı sesten keyif aldığını bildiğiniz bir oyuncağını ona sunabilirsiniz.

Bebek Dikkati

Kararlı “bakışlarınızı” görmesini sağlayın:

Bir şey yapmadan evvel göz bebeklerinize bakıp sizden onay bekleyecektir. Bakışlarınızla bebeğinize onay verin ya da yapmaması gerektiğini söyleyin.

Çok gerekli gördüğünüzde bebeğinizin el – kol hareketlerini kısıtlayın:

Örneğin; bir arkadaşına, bir bitkiye ya da bir hayvana vurma girişiminde bulunup zarar veriyorsa; ellerini tutup “vurduğunda canı acır” diye uyarabilirsiniz.

HAYIR” kelimesini mümkün mertebe bebeğiniz için tehlike arz eden durumlarda kullanın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*