Hamsili Pilav Nasıl Yapılır?

Hamsili pilav, Karadeniz yöresinde sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Hamsi doktorlar tarafından da önerilen bir balık olurken, pilav ile oldukça hoş bir lezzet ortaya çıkıyor. Hamsili pilavı dışarıda yemek yerine evinizde oldukça basit bir şekilde yapabilirsiniz. Hamsili pilavın karışık lezzetini tatmak çok zor değil.

hamsili-pilav

Malzemeler

1 kilo hamsi
1 soğan
3 su bardağı pirinç
Mısır unu
2 çorba kaşığı kuş üzümü
2 çorba kaşığı dolmalık fıstık
1 çorba kaşığı
Dereotu
Maydanoz
Su
Tuz

İlk önce pilavınızı hazır ediniz. Sorasında soğanı tereyağında güzelce kavurunuz. Ardından üstüne pirinci de ekleyip, biraz daha kavurmalısınız. Sonrasında tuzu ve kuş üzümünü ekleyeniz. Kavurduktan sonra da suyunu katıp, iyice pişiriniz. Suyu çekildikten sonra dereotunu da ilave edip, karıştırınız. Tabi bu sırada hamsileri iyice temizleyip, kılçıklarını güzelce çıkartınız. Fırın kabının içerisini hamsinin parlayan kısmı dışta olacak şekilde hamsilerle kaplayınız. Pilavı da içine döküp, üzerini de hamsi ile kaplayıp, fırında 180 derece pişirmeyi başlatabilirsiniz.

Hamsili pilavı yapmak diğer yemeklere nazaran oldukça kolay… Sağlığınız açısından balık gerekli fakat sürekli sade tüketmek yerine pilav ile karıştırıp, farklı bir lezzet ortaya çıkartabilirsiniz. Mutfağınıza Karadeniz fırtınasını getirin!

Tavada Çıtır Hamsi

Bu yazı 21 Mart 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 4.994 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*