Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Annelerin en tatlı heyecanı hamilelik süreci her kadın tarafından farklı yaşanır. Kimisi bir takım sıkıntılar yaşarken, bazı hamileler de 9 ay boyunca çok rahat olur. Hamilelik ve beslenme çok detaylı ve her kadının doktoruyla planlaması gereken bir konu olmasına rağmen bazı genel konular bellidir.

hamilelikte-beslenme

  • İlk üç ay kendinizi zorlamadan sık sık ama az miktarda beslenin. Özellikle bulantı sorunu yaşayan hamileler yemek, hatta görmek bile istemezler. Ancak buna rağmen annenin tuzlu, baharatsız, yağsız besinleri seçmesi şikayetlerini azaltabilir. Kraker veya beyaz nohut, leblebi gibi atıştırmalıkları çantanızda bulundurabilirsiniz.
  • 3. aydan sonra beslenme çeşitliliğini arttırmak faydalıdır. Hormanların düzene girmesiyle şikayetleri azalan anne, dengeli ve düzenli beslenmelidir. Günlük kalori ihtiyacını doktoruyla beraber belirlemeli ve varsa diyet listesine muhakkak uymalıdır. Süt ürünlerini, özellikle kefir ve yoğurt tüketimini artırmalıdır.
  • Protein tüketimi için kırmızı et, tavuk, yumurta gibi hayvansal gıdalar muhakkak beslenme tablonuzda sık sık yer almalıdır. Eğer hayvansal gıda tüketemiyorsanız, mercimek, nohut gibi bakliyatlar tercih edilmelidir. Ayrıca omega 3 ve yağ asitlerinden zengin olan balık da tüketilmelidir. Ancak hayvansal gıdaların iyi pişmiş olmasına ve balığın mevsiminde tüketimine dikkat etmek gerekir. Ayrıca balığın civa içermemesi için dip balığı olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Mümkün olduğunca yeşil yapraklı sebzeler ve salata tüketilmelidir. İyi yıkanmış ve ayıklanmış olması çok önemlidir.
  • Mevsim meyveleri de ihmal edilmeden günlük porsiyonlarda alınmalıdır. Meyve konusundaki önemli husus ise iyi yıkanmasının yanında içerdiği şeker oranıdır. Eğer şeker ya da gebelik şekeriyle ilgili bir probleminiz varsa meyve tüketiminizi doktorunuzla ayarlamalısınız.
  • Bol bol su tüketin. Günde en az 3 litre su içmeye gayret etmelisiniz.
  • Ceviz, badem, kayısı, kuru incir gibi kuruyemişleri atıştırmalık olarak ara öğünlerinize alabilirsiniz.

Not: Her hamilelik birbirinden farklıdır. Lütfen beslenmenizi doktorunuzla birlikte planlayınız.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*