Hamilelikte Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Anne karnındaki bebek, tüm besin ve gıda ihtiyaçlarını yine anneden karşılar. Bu besinlerden en önemlisi Omega 3 yağ asitleridir. Omega 3 yağ asitleri, besinlerin çoğunda ya bulunmaz ya da çok az oranda bulunmaktadır. Bu asitlerin fazlaca oranda bulunduğu, besin türü balık yağıdır. Balık yağı omega 3 yağ asitleri içermesi açısından, taze balığa göre oldukça zengindir ve balık yerine balık yağı tüketilmesi uzmanlar tarafından ispatlanmıştır ve şiddetle önerilmektedir.

Hamilelikte Balık Yağı Faydaları

Peki, hamilelikte balık yağı faydaları nelerdir? Bu sorumuzun cevabını aşağıda maddeler halinde açıklayalım.

Omega 3 yağ asitlerinin genel olarak, bebeğin beyin dokusu ve göz gelişimi üzerinde büyük ya da önemli oranda etkisi bulunmaktadır. Çünkü beyin dokusu ve göz gelişimi bir insanın doğduktan sonraki yaşamını, hayat fonksiyonlarını ve fiziksel işlevleri konusunda büyük rol oynar.

Anne karnında artması gereken EPA (Eikosapentaenoik asit) ve DHA (Dokosaheksaenoik asit) bileşenleri, erken doğum riskini azaltmakla birlikte, bebeğin boy ve kilosunun düzenli bir şekilde gelişim göstermesini sağlar. Ayrıca EPA, beynin düzenli gelişiminde, göz ve sinir sisteminde büyük ölçüde katkıda bulunurken; DHA ile birleşince kalp ve damar sistemininde korunmasını sağlar.

Son olarak hamilelik sonrası annelerin büyük çoğunluğu depresif duygular içinde olurken, büyük bir çoğunluğuda psikolojik tedaviye ihtiyaç duymaktadır. Bunun en önemli nedeni hamilelik psikolojisinden çıkamamak ya da bu duruma ayak uyduramaktır. Bu durumun engellenebilmesi için hamilelik esnasında yapılan çeşitli kontrollerin dışında, balık yağı tüketiminin düzeyli ölçüde yapılabilmesi kesinlikle şarttır.

Tüm bunların dışında tüketilmesi gereken balık yağının da bazı özellikleri vardır. Başlangıç olarak tüketilmesi hedeflenen balık yağının güvenli olabilmesi için taze balık gibi kokmaması ya da o kokuyu andırmaması gerekmektedir. Aynı zamanda balık yağı için kullanılan balıklardan bazıları zararlı ya da toksin maddeler içerebilir. Bunun önüne geçmek için ise çeşitli vitaminlerin katkı maddesi olarak kullanıldığı balık yağları kesinlikle tercih edilmemelidir. Yani, vitamin takviyeli balık yağları yerine, katkısız balık yağları tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*