Hamilelikte 9. Hafta

Hayatınızın en özel dönemlerini yaşadığınız hamilelik sürecinde 9 haftaya gelmiş bulunmaktasınız. Bu hafta bebeğiniz için yeni bir süreç başlıyor ve bu haftaya kadar “embriyo” olarak isimlendirilen bebeğiniz artık “fetus” ismini alıyor. Geçen haftalarda fasulye tanesine benzetilen bebeğiniz 9. hafta gebelik süreci ile birlikte artık bir insan görünümü kazanmaya başlıyor.

Hamilelikte 9 Hafta

Artık duygusallık sürecinizin arttığı, olur olmaz her şeye ağlayabileceğiniz ve ufak şeylere dahi büyük tepkiler gösterebileceğiniz bir hamilelik dönemi başlıyor. Özellikle adet öncesi dönemlerde yaşadığınız sıkıntı ve gerginlikleri bu haftadan itibaren yine hissedebilirsiniz. Elbette ki anne adaylarını stresli ve gergin bir dönem bekliyor. Ancak çeşitli aktivitelerle ya da eğlenceli işlerle uğraşarak üzerinizdeki gerginliği atmaya çalışmanızda fayda var.

Gelelim anne adaylarının en merak ettiği soruya; “Bebeğim ne durumda ve ne gibi değişimler oluyor?” 9. hafta gebelik süreci bebeğinizin kol ve bacak gelişimi açısından oldukça kritik bir dönemdir. Kolları uzamaya başlayan bebeğinizin ayak parmakları da ortaya çıkmaya başlayacaktır. Karın kısmı gelişmeye başlayan bebeğinizin karaciğeri, safra kesesi, adrenal bezleri ve dalak gibi organlarının yapıları da oluşmaya başlayacaktır.

Hamilelik 9 Hafta Bebek Görünümü

Sevindirici gelişmelerin yaşandığı 9. haftada bebeğiniz hareketlenmeye başlayacaktır. Ancak bu hareketleri siz üç aylık döneme kadar hissetmeyeceksiniz. Bebeğinizin dış cinsel organları da gelişmeye devam ediyor. Ancak cinsiyetini öğrenmeniz için henüz birkaç haftaya daha ihtiyacınız var.

Bu Hafta Bebeğinizde Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

Boyu neredeyse 2.5 cm ulaştı. Boyut olarak bir kiraz tanesi kadar. Gelişmekte olan kalp odacıkları artık tüm gelişimi tamamladı ve kalbi tam olarak görevini gerçekleştirmekte. Artık minik bebeğinizin gözleri de gelişimini tamamladı fakat 27. haftaya kadar göz kapakları kapalı olacak. 8. haftada tomurcuklanan parmakları daha çok belirginleşmeye başladı. Elleri ve kolları daha belirgin ve aktif olarak hareket etmekte. Bu hafta itibariyle daha aktif şekilde tüm eklemlerini hareket ettirebiliyor fakat bu hareketleri siz henüz hissedemeyeceksiniz. Fiziksel olarak büyümeye ve kilo almaya kendisini hazırladı.

9 Hafta Ultrason Görünümü

Bu Hafta Anne de Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

Hamileliğin 9. haftasında duygusal yoğunluğunuz artmış olabilir. Bu duygusal yoğunluk sizi annelik sürecine hazırlamaktadır. Anne olmanın size verdiği kimi zaman heyecan ve mutluluk, kimi zaman endişe duygusal yoğunluğa sürükler. Kendinizi hamileliğin akışına bırakmanız gerekir.

Fiziksel olarak belinizde kalınlaşma başlamış olabilir fakat henüz dışarıdan bakıldığında hamile olduğunuz anlaşılmayacaktır. Siz kendinizi hamile hissedeceksiniz ve bunun için sabah bulantıları gibi çok hissettirici bir sebebiniz de var. Meme uçlarınızda aşırı hassasiyet yaşayabilirsiniz. Bu göğüslerinizin süt dolması için vücudunuzun hazırlandığının göstergesidir. Hamileliğiniz süresince göğüsleriniz büyümeye devam edecektir. Fakat 4. ay itibari ile hassasiyetiniz biraz daha azalacaktır. Göğüslerinizi rahatlatmak için çok sıkı olmayan destekli sütyenler tercih etmelisiniz.

Artan hamilelik hormonları sebebiyle midenizde yanma ve hazımsızlık sorunu yaşayabilirsiniz. Rahim büyümesinden dolayı idrar torbanıza yapılan baskıdan dolayı sık idrara çıkma sorununuz devam edecektir.

Hamilelikte Beslenme

Hamileliğinizde Yapılabilecek Egzersizler Nelerdir?

Hamileliğinizi sağlıklı sürdürebilmek ve doğumunuzu kolaylaştırabilmek için hamilelikte egzersiz yapmayı tercih edebilirsiniz. Hamilelik süresince yapacağınız egzersizlerde eklemleriniz fazla kasmadan, yormadan yapabileceğiniz egzersizleri tercih edin. Doktorlar tarafından çoğunlukla hamilelikte en çok yüzme egzersizi önerilir. Kaslarınızı yormadan sizi aynı zamanda rahatlatabilecek bir egzersizdir. Hamile platesi de bir çok anne adayı tarafından tercih edilmektedir. Hamileliğinizde yapacağınız bir diğer egzersiz yürüyüştür. Ödem ve kasılmaları önlemek için bol bol yürüyebilirsiniz. Fakat her hamilelik kişinin kendisine özeldir ve egzersiz yapmayı düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışarak size uygun egzersizi seçebilirsiniz.

Bebek Alışverişi

Hem bebeğinizde, hem de sizde oluşan değişimler nedeniyle bu hafta itibariyle artık iş hayatınızla ilgili de kararlar almaya başlayabilirsiniz. İşte sizlere gebelikte 9. hafta ile birlikte karar vermeniz gereken birkaç detay;

  • Çalışan kadınlar gebeliğini iş yerine ve iş arkadaşlarına söylemek için farklı kararlar verebilir. Bazıları öğrendiği anda müjdelerken, bazıları ise bunun için doğru zamanı bekler. Gebeliğinizi duyurmak için 9. hafta ideal bir süreçtir.
  • Eğer hamileliğinizde sıkıntılar yaşıyorsanız. Sorunlu bir hamilelik nedeniyle sürekli doktor kontrolleri gerekiyorsa mutlaka işyerinize bu durumla ilgili bilgi vermelisiniz.
  • Çalışma ortamınız stresliyse ve ağır işlerle uğraşıyorsanız artık ne istediğinize karar verme vakti. Yükünüzün kolaylaştırılmasını ve esnek çalışma saatlerini mi istiyorsunuz, yoksa izin vaktinin geldiğini mi düşünüyorsunuz?
  • Kesinlikle iş yerinizdeki haklarınızdan haberdar olun. Hamileliğiniz sürecinde izin hakkınızı kullanabilir ya da hamileliğinizi söylemeden yıllık izninizden faydalanabilirsiniz.
Bu yazı 03 Ocak 2019 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.840 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*