Hamilelikte 7. Hafta

Bu haftada bebeğiniz teknik olarak hala olarak kabul edilmekte. Artık bebeğiniz hızla büyümeye ve gelişmeye başladı. Siz de hamilelik bulantılarına alışmaya başladınız. Önünüzde daha uzun ve değişik duygular yaşabileceğiniz bir serüven var ve bu serüvenin her anının tadını çıkarın.

Hamilelikte 7 Hafta

Gebeliğinizin 7. haftasında farklı belirtilerle karşı karşıya kalmaya hazır olun. Bu süreçte artık siz bile beslenme düzeninizde yaşadığınız değişikliklere inanmayabilirsiniz. 7. hafta sürecinde baş dönmeleri, sürekli uyku hali, mide bulantıları, kabızlık ve en önemlisi de aş erme gibi belirtiler sizi bekliyor. Artık rahminizin iki kat büyüklüğe ulaştığını söyleyebiliriz. Ayrıca sıkça idrara çıkma isteğiniz de artacaktır. Anne adayında bu hafta görülen önemli belirtilerden birisi de meme uçlarının koyulaşmaya başlaması ve büyümesidir. 7. hafta itibariyle artık yemek yeme isteğinizin de arttığı gözlemlenebilir. Bu hafta itibariyle hamile kalmadan önceki döneme göre %10 daha fazla kana sahip olduğunu da söyleyebiliriz.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Bu Hafta Bebeğinizde Oluşan Değişilikler Nelerdir?

Hamileliğin 7. haftasında bebeğinizin boyu 4 ile 5mm arasında değişkenlik göstermektedir. Bebeğinizin artık kol ve bacakları yüzgeçe benzer bir şekilde oluşmaya başlamıştır. Aynı zamanda el ve ayakları minik minik tomurcuklanmaya başladı. Bu haftanın sonuna kadar bebeğiniz neredeyse 2 katına kadar büyümeye ve gelişmeye devam edecek.
Bebeğinizin gelişimi görebilme imkanınız olsaydı göz çukurlarını ve henüz rengi bile belli olmayan gözlerini görebilirdiniz. Şuanda bebeğiniz oldukça şeffaf bir görünüme sahip ve incecik damarları dahi görülebilmektedir. Bu haftada beynin her iki tarafı da gelişmektedir. Bunun yanı sıra ilik kemiği şekillenip alyuvarları oluşturana kadar bu işlevi karaciğer üstlenmektedir. Bebeğinizin sindirimini sağlayacak olan insülin hormonunun üretimini yapan pankreas ve apandisiti de gelişmeye başlamıştır. Annesiyle arasındaki bağ olan göbek bağına bağlı bir düğüm bağırsak yapısı da oluşmuştur.

7. hafta gebelik sürecinde minik bebeğinizin durumunu merak ediyor musunuz? 7. hafta itibariyle 10-12 mm boyutlarına ulaşmaktadır. Ayrıca bebeğinizin fasulye tanesi büyüklüğüne ulaştığını da belirtebiliriz. Minik bebeğiniz bu hafta geçen haftanın iki katı büyüklüğe ulaşmıştır. Gelelim bebeğinizde görülmeye başlanan değişikliklere;

7. haftada bebeğinizin göz, göz kapakları, burun delikleri, ağız ve kulağı oluşmaya başlamaktadır. Kısacası bebeğinizin yüz hatlarının şekillenmeye başladığı bir süreçtesiniz. Ayrıca bu hafta bebeğinizin yemek ve soluk borusu da oluşmaya başlamaktadır. Bebeğinizde oluşmaya devam eden diğer organlar ise kol ve bacak yumrularıdır. Ayrıca parmakları ve tırnak taslakları da oluşuma hazırlık sürecindedir. 7. hafta itibariyle daha fazla gelişmenin yaşandığı embriyonun beyin ve sinir sistemi de gelişmeye devam etmektedir.

Bu Hafta Anne de Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

Hamileliğin 7. haftasında henüz dışarıdan bakıldığında belli olan bir gebelik söz konusu değildir. Fakat bu hafta da yemek yemek sizin için bir işkenceye dönüşmüş olabilir. Fakat bunun geçici bir durum olduğunu, bulantılarınızın zamanla düzeleceğini bilerek kendinizi rahatlatmaya çalışın. Tabi ki her annenin hamileliği farklı geçebilmekte. Eğer bulantı şikayetleri yaşamıyor, yemek yemekte sıkıntı çekmiyorsanız şanlısınız.

7 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Hamileliğinizin bu haftasında rahminiz iki katı fazla büyüklüğe ulaştı. Böbreklerinizin daha fazla sıvı işlemesi ve vücudunuzdaki daha fazla kan üretimi sebebiyle sık idrara çıkma durumunu yaşayabilirsiniz. Hamileliğiniz süresince bebeğinizin de kan ihtiyacını karşılayabilmesi için vücudunuz %40 ile 45 arasında kan dolaşımınızı arttıracaktır. Rahminiz bebeğinize daha konforlu bir ortam sağlayabilmesi için büyümeye devam edecektir ve bu büyüme idrar torbanıza baskı yapacağı için sık idrara çıkma durumunuz olabildiğince devam edecektir.

Beslenme Düzeni Nasıl Gerçekleşmeli?

Hamilelik süresince hem kendiniz hem de bebeğiniz için beslenme düzenine özen göstermelisiniz. Süt ve süt ürünleri tüketimi hamilelikte önemli yeri olan besinlerdir. Hamilelik süresince kalsiyum almanız kemik sağlığınızı korumanız, bebeğinizin kemik sağlığı ve dişlerinin gelişimi için önemli rol oynar. Günde 1200 mg kalsiyum almanız gerekmektedir. Süt ürünlerinin yanı sıra somon balığı, nohut, badem, ıspanak, kuru fasulye ve brokoli tüketerek de kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Hamilelikte Beslenme

Bu hafta sizi bekleyen farklılıklardan birisi de ilk doktor kontrolüdür. Bu haftalarda gerçekleşecek ilk doktor kontrolüne nasıl hazırlanmanız gerektiği hakkında bazı ufak bilgiler sunalım;

  • Öncelikle doktorunuzu arayarak kontroller için bir randevu ayarlayın.
  • Doktorların çoğu 8. haftadan önce kontrole çağırmaz. Ancak daha önce sorunlu gebelik yaşadıysanız, karın ağrılarınız varsa, vajinal kanama yaşıyorsanız ya da çok fazla kusuyorsanız mutlaka doktora gidin.
  • Doktor kontrolünden geçmeden bilmediğiniz hiçbir ilacı kullanmayın.
  • Tıbbi kontroller ve gebeliğiniz hakkında nasıl bir yol izleneceğine karar verilen ilk kontrolünüz en uzun süren randevu olacaktır.

İlk kontrolünüzde doktorunuz muhtemel olarak adetiniz hakkında, geçmişte yaşadığınız hastalıklar hakkında, kullandığınız ilaçlar ya da maddeler hakkında ve eşinizle ya da ailenizle ilgili sorular yöneltecektir.

Gebeliğin 7. haftası dikkat etmeniz gerekenler hakkında da birkaç önerimiz olacak. Öncelikle gebelik sürecinizin daha rahat geçmesini ve belirtiler nedeniyle yaşadığınız huzursuzlukları daha az hissetmek istiyorsanız uykuya daha fazla vakit ayırmanızı öneririz. Sabah bulantılarını azaltmak için tuzlu kraker yemeyi deneyebilirsiniz. Kabızlık ve şişkinlik şikayetlerinizden kurtulmak için günlük öğün sayınızı artırabilirsiniz.

“Ne bulursam yiyeyim, bebeğim beslensin” tarzında yanlış düşüncelere kapılmayın. Çünkü fazla yemek yemenin bebeğinize herhangi bir faydası yok. Çiğ et içeren besinleri tüketmekten kaçının. Aşırı baharatlı ve acılı yiyecekler, gazlı ve asitli içeceklerden uzak durun. Saç boyama ya da oje sürmek gibi kimyasal maddelerle temas içeren durumlardan da kaçınmanızı öneririz. Son olarak ise 7. hafta gebelik sürecinde artık mutluluğunuzu sevdiklerinizle ve ailenizle paylaşma vakti.

Bu yazı 19 Kasım 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.698 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*