Hamilelikte 5. Hafta

Hamileliğin 5. haftasında artık hamileliğiniz belirtiler göstermeye başladı. Adetiniz gecikti ve hamilelikten şüphelendiğiniz için eczaneden aldığınız testi yaptınız. Tebrikler hamilesiniz. Fakat bazı durumlarda hamilelikte yükselen HCG hormonu idrar ile yapılan testlerde tam olarak kendisini gösteremeyebilir. Bu durumda eczaneden temin ettiğiniz gebelik testi sonucu negatif görünebilir.

Hamilelik Testi

Eğer hamilelikten şüpheleniyorsanız ve testiniz negatif çıktıysa bir hastaneye giderek kan testi yaptırmalısınız. Maliyet olarak eczaneden alınan testler daha uygun olduğu için daha fazla tercih edilir. Fakat negatif sonuçta eğer hamilelikten şüpheleniyorsanız kan testinde HCG hormonu daha belirgin olarak görüleceği için net sonuca ulaşabilirsiniz.

Hamile kadınların gebeliği kesin olarak öğrenmesinden sonraki süreç bebeklerini ultrasonda görmeyi beklemektir. 5. hafta gebelik sürecinde vajinal yolla yapılan ultrason sayesinde artık elma çekirdeği büyüklüğündeki bebeğinizi görebilirsiniz.

Şimdilik bebeğinizin büyüklüğü 1.25 mm ve kalbi ritmik olarak atıyor. Bu hafta sürecinde bebeğinizin midesi ve bağırsak sistemi, beyni, kan damarları ve kalbi tamamen şekillenmeye başlamaktadır. Ancak şunu da önemle belirtmeliyiz ki her bebek rahimde farklı değişim süreci gösterebilir. Burada verdiğimiz bilgiler tamamen genel ve bilgilendirme amaçlıdır. Eğer hala bu sürece kadar hamilelik testi yaptırmadıysanız 5. hafta hamileliğinizden emin olmak için en uygun zamandır. Bu haftada bebeğin beslenmesine ve bebeğe oksijen ulaşmasına yardımcı olan CV adındaki doku ile kordon bağı da işlevlere başlamaktadır.

5 Haftalık Bebek Ultrason

Bu Hafta Bebeğinize Neler Oluyor?

Bu hafta 0.2 – 0.4 milimetre uzunluğunda oval bir disk şeklinde oluşmaya başlıyor. Embriyo hücrelerinin bir kısmı belkemiği ve beyni oluşturacak siniri oluşturmaktadır. Kalp embriyoda ilk gelişen organdır. Bu hafta ortalarında embriyo kalbi atmaya başlayacaktır. Günümüz şartlarında 5. haftada doktor kontrolüne gittiğinizde embriyonun kalp atışını duyabilirsiniz. Plasenta oluşmaya başlar ve sizin vücudunuzdan gerekli olan besinleri embriyo aktarmaya başlayacaktır.

Embriyo bu haftada 3 tabakadan oluşuyor. Bunlar ektoderm (iç deri), mezoderm (orta deri), endoderm (dış deri) olarak adlandırılır.

Ektoderm (İç Deri) : Bu tabakada bebeğinizin beyin, omurilik, omurga ve sinirlerin oluşacağı yerdir. Aynı zamanda saç, tırnak, ter bezi, deri ve diş minelerinin de gelişimini sağlar.

Mezoderm (Orta Deri) : Kalp dolaşım sistem bu deri üzerinde oluşmaya başlar. Kas, kıkırdak, kemik, deri altı dokuları şekillenir.

Ektoderm (Dış Deri) : Bu tabakada bebeğinizin akciğer, bağırsak, karaciğer, tiroit, pankreas, idrar sistemi gibi organlarınız şekillenir.

Bebeğinizin bu hafta daha çok bir kurbağa yavrusuna benzediğini biliyor muydunuz? Her bebeğin gelişimi kendisine özeldir bunu ilerleyen haftalarda daha çok gözlemleme şansına ulaşacaksınız.

Bu Hafta Anne Adayında Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

Adet gecikmesi olmasına rağmen adet olacakmış gibi kramplar yaşayabilirsiniz. Ilık bir banyo yaparak ve kısa şekerlemelerle bu ağrıları atlatabilirsiniz. Artık mide bulantılarınız ufak ufak başlayacaktır. Göğüste hassasiyet ve sızlama oluşacaktır. İştahsızlık ya da yemek yeme isteği yaşayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu haftada anne adayı beslenme düzenine dikkat etmeye başlamalıdır. Kafein, alkol, sigara tüketimi bebeğinizin beyin gelişimine zararlı olacağından kullanımı kesinlikle zararlıdır. Hamilelikte bu alışkanlıklardan uzak durulması gerekir. Yapılacak egzersizler arasında yüzme ve yürüyüş tercih edilebilir.

Cinsel yaşamınızı doktorunuza danışarak sürdürmelisiniz. Hamilelikte düşük riski, erken doğum, kanama ve enfeksiyon risklerinden dolayı doktorunuz kısıtlama getirebilir.

Hamilelikte bebeğinizin gelişimini daha sağlıklı ilerletebilmesi adına bu konulara özen gösterilmelidir. Aynı zamanda hamilelik öncesinde kullanmaya başladığınız folik asit takviyesine devam etmelisiniz.

Hamileliğin ilk ayları bebeğin gelişimi açısından son derece kritik bir dönemdir. Bu nedenle 5. haftadan itibaren dikkate almanız gereken bazı öneriler şöyle;

  • Her ne kadar doktorlar 6. haftadan itibaren kontrolü uygun görse de siz yine de bir hekime başvurarak tüm kontrollerinizi yaptırın.
  • Hamile kadınlar için önem taşıyan folik asit, demir ve kalsiyum gibi vitaminlere mutlaka beslenmenizde yer verin.
  • Bebeğinizde gelişimle ilgili kusurlar yaşanmasını istemiyorsanız özellikle hamileliğinizin ilk aylarında folik asit alımını ihmal etmeyin. Hafta hafta gebelik süreci ile birlikte düzenli ve dengeli beslenme kesinlikle yaşam tarzınız haline gelmelidir.
  • Sağlıklı bir bebeğiniz olmasını istiyorsanız kesinlikle sigarayı bırakmak için doğru zamandasınız. Erken doğum riskini arttıran sigara aynı zamanda bebeğinizin gelişimini de olumsuz etkilemektedir.
  • Artık evinizde de güvenli bir şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Ağır işlerden kaçınmalı, bazı temizlik ürünleri ya da bebeğiniz için tehlikeli olabilecek şeylerden kaçınmalısınız.
  • Bu hafta mide bulantılarınızın daha da artabileceği bir süreçtesiniz. Eğer mide bulantılarınız artarsa katı ve kuru gıdalarla yatıştırabilirsiniz.

Hamile Pantolon

Nihayet hamileliğinizi biraz daha hissetmeye başladınız. Bebeğinizi kucağınıza almak için 238 gününüz kaldı ve artık yaşamınızda birçok şey değişmeye başlayacak. Eskiden vazgeçilmeziniz olan kahveyi artık görmek dahi istemeyebilirsiniz. Çok sevdiğiniz eteğinizin fermuarı kapanmadığında vücudunuzdaki değişimleri fark edeceksiniz. Gebeliğin 5. haftası ile birlikte artık bebeğinize daha fazla bağlanma sürecine girmiş bulunuyorsunuz.

Bu yazı 08 Kasım 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 981 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*