Hamilelikte 4. Hafta

Bu hafta sonunda adet gününüzün geciktiğini fark edeceğiniz ve boyunun gözle ya da ultrasonla görülemeyecek kadar küçük olduğu haftadır. 4. hafta gebelik embriyonik gelişimin başladığı ve önünüzdeki 10 hafta daha devam edeceği süreçtir. 4. hafta itibariyle bebeğinizin bazı organları oluşmaya ve hatta işlev görmeye dahi başlayacaktır. Özellikle şunu belirtmeliyiz ki 4. hafta en hassas ve en dikkat edilmesi gereken haftalardan biridir diyebiliriz. Bu haftada bebeğinizin kalbi, kafası, ağzı ve beyni gibi temel organları oluşmaktadır. Haşhaş tohumu büyüklüğünde olan bebeğiniz bu hafta sonunda plasentada gelişinde besin ve oksijen alabilmek için rahme doğru kanın süzülmesini sağlayacak boşluklar yaratır.

Hamilelikte 4 Hafta

Kalbinizin daha hızlı atmaya başladığı ve artık daha heyecanlı olduğunuz 4. hafta sürecinde bebeğiniz rahminizde ve plasentada büyümeye başlamaktadır. 4. haftada oluşan en önemli belirtiler aşırı yorgunluk, göğüslerde hassasiyet ve rahim boynunda yumuşama ile rahim renginin değişmesidir. Elbette ki bazı kadınlarda 4. haftada mide bulantısı ve kusma başlayabilir, ancak genel olarak bu şikayet 6. hafta itibariyle başlamaktadır. Eğer hamileliğinizden eminseniz ve herhangi bir rahatsızlığınız için ilaç kullanıyorsanız kesinlikle bir uzmana danışmalısınız. Çünkü hamileliğin en kritik dönemleri olan ilk haftalarda kullanacağınız bazı ilaçlar bebeğinizi olumsuz etkileyebilir. Çoğu doktor hamilelik sürecinde 6. haftadan önce kontrole çağırmamaktadır. Ancak özel bir rahatsızlığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız mutlaka bir hekim kontrolünden geçmenizi öneririz.

4 Hafta Hamilelik

Gebeliğin 4. haftası sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı öneriler ise şöyle;

  • Gebeliğinizden emin olduğunuz bu yeni haftada günlük olarak 400-600 mikrogram folik asit içeren besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz.
  • Hem kendiniz, hem de bebeğiniz için hayati önem taşıyan bu hafta beslenme düzeninize kesinlikle dikkat etmelisiniz. Demir, protein, kalsiyum ve folik asit içeren besinler tüketmelisiniz.
  • Hamilelik sürecinde dikkat edeceğiniz bir nokta ise çiğ et tükenmekten kaçınmak ve bu tür besinlere dokunduktan sonra elleri mutlaka yıkamaktır.
  • Bebeğinizin gelişmeye başladığı bu hafta itibariyle kesinlikle hijyene de dikkat etmelisiniz. Mikroplar, virüs ve bakteriler bebeğinizin gelişimini olumsuz etkileyebilir.
  • Sizlere son önerimiz ise eğer evinizde kedi besliyorsanız dikkat etmenizdir. Bazı kedilerde “toksoplazmozis” adı verilen bir enfeksiyon söz konusudur. Bu enfeksiyon bebeğe bulaştığında beyinde hasara, görme ve işitme bozukluklarına, zeka geriliği ve epilepsi gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

4 Hafta Ultrason

4. hafta süreciyle birlikte bu uyarıları da dikkate alarak bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yazı 03 Kasım 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 844 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*