Hamilelikte 2. Hafta

Hamileliğinizin 2. haftasında da henüz hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz fakat içeride bebeğinizin oluşum süreci için hummalı bir hazırlık var. Hamileliğinizin 2. haftası yumurtlamanızın başlangıcına denk gelir. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız yumurtlama döneminizi hesaplayarak yumurtlamaya 3-4 gün kala ilişkiye girerek hamilelik olasılığını arttırbilirsiniz.

Hamilelikte 2 Hafta

Yumurtlama gününüzü bilmek için yumurtlama döngünüzü hesaplamanız gerekir Bu hesaplama son adetinizin ilk günü ve sonraki adet gününüzün ilk gününe kadar geçen süredir. Bu süreden 14 çıkartarak sonucu elde edebilirsiniz.

30 günde bir adet olan birisinin adet döngüsünü hesaplamak için 30-14=16 şeklinde hesaplanır. Yani bu kişinin yumurtlama günü 16 gündür.

Hamileliğinizin 2. haftasında 1. haftaki yazımızda belirttiğimiz gibi yumurtanın kısmındayız ve henüz bir bebek yok.

Hamilelikte 1. Hafta

2. haftada daha çok babanın genetik yapısı yumurta üzerinde etkisini göstermektedir. Bu hafta spermlerin kendisini gösterme haftası. Baba adayından gelen spermler yumurtaya doğru hızla ilerleme kaydeder. Anne ve babadan gelen kromozomlar yumurta içerisinde bölünerek çoğalır ve hücreleri oluşturur. Babadan gelen X kromozomu döllenir ise bebeğiniz kız, Y kromozomu döllenir ise bebeğiniz erkek olacaktır. Yani bebeğin cinsiyetini babadan gelecek olan kromozom belirleyecektir.

Yumurtlama gerçekleştiğini anlamak için vücudunuzu tanımalı ve dinlemelisiniz. Eğer göğüsde hassasiyet, karın bölgesi ve kasıklarda ağrı, vajinal akıntı artması vücut sıvısı artması durumunda yumurtlama gerçekleştiğini anlayabilirsiniz.

Bunların dışında hamilelik belirtisi olarak adet gecikmesi, mide bulantısı ve kusma, sık idrara çıkma, yiyeceklerden tiksinme ya da iştah artışı, göğüste sızlama ve hassasiyet, pelvik bölgede duyarlılık durumlarında hamile olduğunuz anlayabilirsiniz.

Emin olabilmek için ise bir hastanede kan testi ya da eczaneden alabileceğiniz bir testi ile net sonucu elde edebilirsiniz.

Gebeliğin 2. haftası hamilelik sürecinde henüz yolun başında olduğunuz haftalardan biridir. Şimdilik tek yapmanız gereken bebeğinizle yaşacağınız güzel günlerin hayalini kurmak. Çünkü hem bebek, hem de sizin için önemli haftalar daha ilerde başlayacak. 2. hafta gebelik 14 günlük hamile olduğunuzu göstermektedir. Eğer doğumuma kaç gün var diye merak ediyorsanız doğumunuza 273 gün kaldığını belirtelim. Bu süreçte yumurtlama olur ve sperm hala beklemektedir. Gebeliğin 2. haftası anne adayında rahatsız edici olmayacak derecede hafif sancılar görülebilir.

sürecinde annenin vücudunda herhangi bir değişiklik olmaz. Doğruyu söylemek gerekirse henüz hamile değilsiniz ve bebeğiniz oluşmadı. Eğer bebeğinizi istiyorsanız bu haftaya güzel adımlar atarak başlayabilirsiniz. Sigara, alkol ya da uyuşturucu gibi maddelerden uzaklaşmak bu haftanın güzellikleri olabilir. Çünkü bu tür maddeler bebeğinizde kalıtsal sorunlara yol açabilir. Balık, ceviz ve fındık gibi içeren besinleri tüketmek hamile kalmanız açısından faydalı olacaktır. Eğer isterseniz eczanelerden ek vitamin hapları alarak da tüketebilirsiniz.

Hamile kalmayı istiyorsanız ve bunun için doğru zaman olduğunu düşünüyorsanız hamile kalmadan önce bir kadın doğum uzmanından randevu alarak doğru ve sağlıklı bir gebelik konusunda görüşmeler gerçekleştirmenizde fayda var. 2. hafta gebelik sürecinde anne adayının yumurtalıklarında henüz yumurta hücresi için gelişim devam etmektedir. Ayrıca bu süreçte endometrium denilen rahim zarı da kalınlaşmaya başlar. Bu kalınlaşmanın nedeni ise döllenmenin meydana gelmesiyle oluşan embryonun rahim içinde tutunmasını sağlamaktır. 2. haftanın sonunda ise gelişen yumurta çatlayarak yumurtalıklardan atılır. Çift yumurta ikizleri ve üçüzlerde ise tek bir yumurta değil birden fazla yumurta atılabilir. Bu yumurtaların hepsinin döllenmesi ile çoğul gebelik meydana gelir.

Hamilelikte 3. Hafta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*