Hamilelikte 10. Hafta

Hamilelikte bu haftada en önemli özellik diyebileceğimiz bebeğin artık döneminden çıkarak fetüs dönemine girmesidir. Bu hafta aynı zamanda tehlikeli dönemin atlatıldığı haftadır. Bebek artık insan görünümünü almaya da başlamıştır. 10. haftadan sonraki haftalar fetal dönem adını alır. Anne artık bebeğinin büyüdüğünü ve geliştiğini hafiften hissetmeye başlayacaktır. Bebeğin kafa ve kalça ağırlığı bu haftada 5 gram kadardır. Artık bebeğiniz içinde bulunmuş olduğu sıvıda hareket etmeye başlayacaktır.

10 Hafta Gebelik

Bebeğinizin gelişiminin çok önemli bir kısmı tamamlandı ve bu süreçten sonra bebeğinizin dokuları ve organları daha hızlı bir şekilde gelişim gösterecek. 10. hafta gebelik sürecinde doktor kontrolü geçiren anne adayları genellikle bebeklerinin kalp atışının hızlı olduğunu düşünmekte ve bu sesi koşan atların çıkarmış olduğu sese benzetmektedir. Bu hafta itibariyle artık kol ve bacaklarınız başta olmak üzere vücut damarlarınızda şişlikler oluşabilir. Bu durum tansiyonunuzun düşmesine ve açlığa ya da susuzluğa eskiye göre daha az dayanmanıza neden olabilir. Memelerde oluşan büyüme artık daha belirgin bir hal alırken meme kısmında artan damarlar nedeniyle hassasiyet hissi de artacaktır. Eğer bu şikayetinizi azaltmak istiyorsanız gebeler için özel olarak tasarlanmış destekli sütyenler kullanabilirsiniz.

El ve ayak eklemleri, parmaklar bu hafta da artık şekil almaya başlayacaktır. Anne henüz bebeğinin hareketlerini hissedecek haftada değildir ancak ultrason aracılığı ile hareketleri gözlemleyebilecektir. İlgi çekici diğer bir olay ise bebeğin kuyruk kısmının düzleşerek görünmez hale gelmesidir. İlk defa idrar yapmaya ve amniyon suyu vasıtasıyla nefes alıp vermeye başlar. Organ gelişimini neredeyse tamamlamak üzeredir. 3 haftalık sürecin sonunda ise artık bebeğin dudak ve damak gelişimi tamamlanır. En zor oluşan yapılardan biridir bu.

Ultrason 10 Hafta

10. hafta gebelik sürecinde bebeğinizdeki değişimleri de merak ediyor olmalısınız. Bu hafta itibariyle bebeğinizin hayatı organlarının tümü oluşmuş bulunmaktadır. 10. hafta gebelik döneminde bebeğinizin boyu 3-4 cm, kilosu ise 5-6 gr kadardır. Bu hafta sonunda artık bebeğinizin el ve ayak parmaklarını ayırt etmek mümkün olacaktır. Bebeğinizdeki ilginç detay ise gelişen beyni nedeniyle alnın biraz şiş ve kafanın yukarısında görülmesidir. Bebeğinizin kafasının büyüklüğü adeta vücudunun yarısı kadardır. 10. hafta itibariyle artık bebeğiniz sıvı yutabiliyor. Ayrıca bebeğiniz amniyon sıvısının suyunu yutarak nefes alıp verme işlevini de gerçekleştiriyor.

10.Haftada Annedeki Değişiklikler

Anne karnı yuvarlak bir hal almaya başlamıştır. Hafif alma görülebilir. Artık eski kıyafetler sıkı ve dar gelmeye başlayacaktır. Rahat kıyafetler, beli lastikli pantolonlar giymek hem bebeği hem anneyi rahat hissettirecektir. Artık anne bebeğin kalp atışlarını duyabilir. Bulantılar azalmaya başlar ancak bu defa da anneyi aynı derecede rahatsız hissettirecek olan mide yanmaları başlar. Sabah bulantıları, baş dönmesi, memelerde hassasiyet ve dolgunluk, kabızlık, halsizlik, çabuk sinirlenme, keyifsizlik, baş ağrısı gibi belirtiler görülebilir.

10 Haftalık Gebelik

Vücudun bir çok bölümünde göğüsler, el ayak, bacaklarda kan basıncının artması sebebiyle toplardamar belirgin bir hal alır. Diş hastalıkları da bu hafta da kendini gösterir. Diş eti şişmeleri ve diş etinde acılar hissedilebilir. Anne, bebek ve kendisinin diş sağlığı için yeteri kadar flor almalıdır. Dişler flor içeren diş macunları ile fırçalanmalıdır. El ve ayaklarda şişlikler oluşabilir ayak masajları hamilelik döneminde büyük ölçüde önemlidir. Anne adayı bazı egzersizler yapabilir. Yüzme, yürüme, basit egzersiz hareketleri gibi. Böylece hem annenin dayanıklılığı artar hem de hamilelik sonrası alınmış olan kiloları vermede kolaylık sağlanabilir.

Anne ve bebek için gelişimlerin devam ettiği gebelikte 10. hafta sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Bu hafta anne adayına beslenme ve yaşam konusunda bazı önerilerimiz var;

  • Bebeğinizin kemik ve diş gelişimi için artık normalde aldığınız günlük kalsiyum miktarının 2 katını almanız gerekiyor.
  • Kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmeniz gerekiyor. Ancak süt ve süt ürünlerini light olanlardan tüketmenizi öneririz.
  • 10. haftada yürüyüş ve yüzme gibi aktivitelerle uğraşarak kaslarınızı hamileliğe dayanıklı hale getirebilirsiniz. Ancak bunu kendinizi fazla yormadan yapmalısınız.
  • Artık günlük en az 8 bardak su tüketimini alışkanlık haline getirmelisiniz.
  • Sıvı yağ, şekerli ürünler, çiğ et, katkı maddesi, midye ve konserve balık tüketiminden kaçınarak, doktorunuzun bilgisi olmadan ilaç kullanmayın.
  • 10. hafta gebelik sürecinde bol bol güneşlenin ve elinizi karnınızda gezdirerek bebeğinizle iletişim kurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*